Článek
Pro běžné úpravy je ideální zrnitost od 5 do 30 mm. Barevnost vychází z druhu horniny. Ta mění výraz podle počasí. Za sucha je matná, pobledlá. Po dešti se leskne, jako by vypadla z plechovky laku, a na povrch vyplouvají netušené odstíny. Béžovou střídá karamelová, z růžové je ostružinová, šedá tmavne do ebenové černě.
Šetří kapsu
Pořizovací náklady jsou nižší než u dláždění, jehož cenu navyšuje odborná pokládka a s ní související materiál (písek a cement). Volně ložený kámen (počítaný na tuny) vychází levněji než pytlovaný (obvykle po 25 kg).
Pozvěte motýly na drink
Usnadňuje práci
Komu časté sečení trávníku a okopávání záhonů brnká na nervy, promění je v módní štěrkoviště. Je to elegantní řešení do předzahrádky. I rozsáhlé plochy vypadají bezvadně, přidáme-li k nenáročným trvalkám a trávám balvany či vodní zrcadlo.
Takřka nulovou údržbu vyžadují sypané cestičky, schodové stupně či plochy k sezení. Na frekventovaná místa volíme štěrk drobnější frakce - pod nohama se „neroztéká“ jako oblázky. Podložení geotextilií není nezbytné - plevelům v šíření nezabrání a tam, kde se kamínky částečně prošlapou do půdy, je prostě dosypeme.
Skrývá neduhy
Obratem lopaty zmizí praskliny ve starém betonovém chodníčku i vyšlapaná tráva na dětském hřišti, štěrk oživí holou zem pod stromy a utají existenci jezírkové fólie, která by u břehů rozhodně neměla být vidět. Dlouhověký a trvanlivý povrch z kamínků umožňuje projít suchou čistou nohou v místech, která se snadno rozbahňují. Oceníme jeho odolnost vůči horku a mrazu i to, že v zimě ani po dešti neklouže.
Poutá vláhu v půdě
Neprší, voda ze studny mizí a kohoutková je drahá. Půda vysychá a květiny vadnou. Ale nemusí! Stačí vysypat z rukávu eso, jakým je pro každého rozumného zahrádkáře mulč. Ten z kamínků neplesniví, netlí, nevyžaduje obnovu, navíc dobře vypadá.
Aby mulčovací vrstva ochránila půdní vláhu před vysoušejícím větrem a sluncem, měla by být jemnější zrnitosti, vysoká aspoň osm centimetrů. Vyhneme se použití podkladové textilie - neprospívá půdě ani žížalám a rostlinám brání v přirozeném rozmnožování.
Potřebujete oživit zahradu? Vsaďte na rozmanité stavební prvky
Udržuje květiny čisté
Jako kaliště divokých prasátek - i tak může po letní bouřce vypadat záhon. Rochnění v bahně rostlinám na kráse nepřidává. Ani zdraví neprospívá.
Štěrk s kačírkem v podobě půdního krytu udrží bez poskvrnky nejen záhonové kytky, ale i skalničky. Na radu zkušených skalničkářů k jejich zaštěrkování použijeme stejnou horninu, z jaké je skalka, aby náš kousíček Krkonoš či Alp vypadal co nejpřirozeněji.
Dokresluje styl
Drceným bílým mramorem podpoříme ducha zahrady laděné v japonském stylu. Dokonale zvýrazňuje tvarované dřeviny a listy javorů. Žula v odstínech šedi rozjasňuje barevnost květů a hraje do noty moderní i klasické architektuře.
Hřejivou jižanskou náladu vykouzlí červenavý vápenec doprovázený jukou. Říční valounky přirozeně zapadají na venkov a dokreslují romantiku růží a zahradních pavilonků.
Zklidňuje duši
Kamínky zvonivě chrastí pod nohama, a když se po nich projdeme bosky, namasírují nám chodidla, což je obzvlášť příjemné na vyhřáté zemi. Kdo hledá odpočinek v meditaci, vysype plochu jemnozrnným štěrkem a po vzoru japonských mnichů do ní hráběmi zakresluje obrazce - kruhy, vlnky, spirály, šachovnici.
Inspiraci najdeme v japonských zenových neboli suchých zahradách, tzv. karesansui, což znamená suchá hornatá voda. Štěrk zde nahrazuje vodu, vznikají štěrková moře, jezera, řeky a potůčky, které svým klidem působí jako pilulka proti stresu.
Venkovní posezení zútulní praktické doplňky
Může se vám hodit na Firmy.cz: Prodej kamene a drti, Prodej štěrku a písku