Hlavní obsah

Co letos pěstovat na zahradě? Přichází ideální čas začít plánovat

7:10
7:10

Poslechněte si tento článek

Zatímco zahrady na mnoha místech kryje sněhová peřina, pro čilé a předvídavé zahradníky přichází čas, kdy si začínají předpěstovávat první rostlinky ze semínek. Právě nyní je ten správný okamžik začít přemýšlet o tom, co letos budete na zahrádce pěstovat. Odpíchnout se můžete od zkušeností z předchozích let. Vytvořte si plán, co a kde zasadíte, mnohdy pomůže třeba i jednoduchý nákres. Pomoci mohou i on-line plánovače.

Foto: Envato Elements

Je ideální čas na to popřemýšlet, co budete pěstovat na zahradě tuto sezonu.

Článek

Své úvahy nad tím, co letos vysadit, začněte tím, že si s rodinou ujasníte, co skutečně rádi jíte. Nemá smysl pěstovat něco, čemu se sice na vaší zahradě dobře daří, ale vlastně to nikomu doma nechutná. Úroda by neměla přijít nazmar.

Sáhněte po osvědčených odrůdách

Chce to také zamyslet se nad tím, jaké odrůdy se vám v minulosti osvědčily. Například kvůli tomu, že plodí dlouho, takže budete mít zajištěnu úrodu i po několik týdnů a přebytky můžete ještě dále zpracovat, třeba zamrazit nebo zavařit.

Anebo naopak vyberte odrůdu, s níž se dočkáte bohaté úrody hned na počátku sezony a po sklizni můžete záhonek využít znovu pro pěstování dalších plodin.

Přemýšlíte, co zasít v únoru? Zkuste plodiny, které potřebují dlouhé vegetační období

Zahrada

Berte v úvahu prostředí a klima

Při výběru vhodných odrůd stojí za to zaměřit se i na ty, kterým se bude dobře dařit právě ve vašem prostředí a klimatu. Pokud bydlíte v chladnější oblasti, zkoušet teplomilné odrůdy je jenom ztráta času, protože výsledek bude mizerný.

Smiřte se s tím, že některé své oblíbené druhy zeleniny na své zahradě zkrátka nevypěstujete. Možná ale objevíte, že máte přímo ideální podmínky pro pěstování jiných plodin, kterým přijdete na chuť.

Při výběru plodin a jejich odrůd berte v potaz především množství srážek, kvalitu půdy a množství slunečního světla.

Rostliny nesmí soutěžit o živiny

Udělali jste si seznam, jakou zeleninu letos zasít, ale to je jenom první krok. Možná je seznam hodně dlouhý, protože byste toho rádi vypěstovali spoustu. Mějte ale na paměti, že jednou z nejčastějších chyb, kterých se zahradníci dopouštějí, je snaha nacpat na záhony příliš mnoho plodin. To má za následek jejich přeplnění, a nakonec i špatnou úrodu, protože rostliny zbytečně soutěží o živiny.

Foto: Envato Elements

Máte-li rádi kukuřici a máte-li pro ni na zahradě vhodné podmínky, pusťte se do toho. Ale vyhraďte pro ni plochu, ne jeden řádek. Ať ji může vítr pěkně opylovat.

Promýšlejte i symbiózu rostlin

Někdy můžete hodně prostoru získat promyšleným plánováním. Například tykvovité rostliny je dobré pěstovat na okraji zeleninových záhonů, aby svými rozměry nedusily jiné plodiny.

Listové plodiny, jako je například letní salát, mohou těžit ze stínu vyšších rostlin. Sladkou kukuřici byste měli pěstovat v blocích, ne v jednom řádku, protože jenom v takovém případě bude správně opylovaná větrem.

Pokud rostliny vhodně a promyšleně poskládáte k sobě, můžete na zahradě ušetřit dost místa. Je důležité také předem zvážit i případné problémy. Velké bloky jednotlivých plodin mohou být snadno napadeny škůdci, jako jsou mšice.

Do svého zahradního plánu neopomeňte zahrnout výsadbu kvetoucích rostlin, abyste přilákali užitečný hmyz, který opyluje všechny plodiny.

Předpěstujte si už nyní jiřiny, begónie a muškáty

Zahrada

Plánovač zahrady poradí

Žijeme v moderní době, proto se vyplatí použít online plánovač zahrady. Řada z nich je k dispozici bezplatně na internetu a hodně vám pomohou. Napoví třeba, kolik se vám toho na záhonky vejde, aniž byste je přeplnili. Tak získáte rovněž představu o tom, jaké množství kterých semen objednat. Také uvidíte, kdy vám rostliny budou růst, v jakém okamžiku je budete sklízet a kdy poté můžete záhonek využít pro druhou výsadbu.

Pokud nemáte chuť zkoušet plánovač, vezměte sami rozum do hrsti, tužku a papír do ruky a popřemýšlejte, co je pro vás prioritou s ohledem na prostor, který máte k dispozici.

Foto: Envato Elements

Kdo si rozumí s technikou, může k plánování zahrady použít některou z online aplikací zdarma.

Myslete ekonomicky

Kromě oblíbených plodin dávejte přednost spolehlivým a produktivním druhům. Zařaďte také takové, které v obchodě stojí hodně peněz. Pokud si úspěšně vypěstujete vlastní úrodu, ušetříte. Ideální je, když tyto úvahy vzájemně propojíte.

Pokud máte rádi rajčata, papriky a okurky, vadí vám jejich vysoké ceny v obchodech a máte dobré podmínky (sluneční světlo, zavlažování) a dostatečnou kapacitu pro jejich pěstování (skleníky), napřete svoje hlavní pěstitelské snahy na tyto tři plodiny. Nepouštějte se raději do experimentů, vyberte si osvědčené odrůdy, které při dostatečné péči slibují dobrou úrodu.

Časový kalendář napoví

Pokud máte rozmyšleno, co pěstovat, sestavte si harmonogram setby vycházející z toho, kdy je ve vaší oblasti nejlepší období pro setí semínek nebo sázení předpěstovaných rostlin. (I s tím vám pomůže online plánovač.) Jedině tak na nic nezapomenete a všechno včas stihnete. I na správném načasování závisí, jak bohatou úrodu vypěstujete. Když klíčový termín prošvihnete, už to třeba nedohoníte a úroda bude o poznání menší.

Pokud se například rozhodnete pro pěstování rajčat, paprik a okurek, budete potřebovat dostatek času pro jejich předpěstování, abyste je mohli ve správný okamžik vysadit. Některé plodiny jsou také citlivé na mráz a musíte s jejich výsevem nebo přesazením na záhon počkat až po posledních mrazících. To všechno vám časový kalendář připomene a díky tomu budete mít dobře nastartováno k dobré sklizni.

Experimentujte s mírou

Ačkoli jsme v předchozích řádcích před zbytečným experimentováním spíše varovali, neznamená to, že je nezbytné vyhnout výpravám do neznáma zcela. I když v plánování vsadíte především na spolehlivé a oblíbené plodiny, dopřejte si v každé sezoně jeden dva experimenty, které vás posunou dál.

Získáte zkušenosti, ovšem neměli byste si od experimentu předem nic slibovat, abyste nebyli zbytečně zklamaní. Vyzkoušet třeba nějakou novou odrůdu známé plodiny nebo úplně novou plodinu.

Pro ty, kteří ji neznají, nabízíme třeba tento nápad: Máte-li rádi křupavé saláty, vyzkoušejte claytonii, lidově zvanou „hornický salát“. V zahradnictvích ji najdete rovněž pod jménem portulák zimní nebo batolka prorostlá. Tato jarní zelenina se vyznačuje vysokým obsahem vitaminu C. Její lidový název údajně vznikl proto, že horníci jedli její listy, aby zabránili vzniku onemocnění kurdějemi. Šťavnaté listy chutnají v jarních salátech výborně.

Pojistěte si bohatou úrodu raných brambor. Je ideální čas začít

Zahrada

Anketa

Používáte online plánovač zahrady, nebo papír a tužku?
Online plánovač
4,3 %
Papír a tužku
18,8 %
Plánuji to v hlavě.
76,9 %
Celkem hlasovalo 138 čtenářů.

Výběr článků

Načítám