Hlavní obsah

Co a jak pěstovat ve vysokých záhonech

2:26
2:26

Poslechněte si tento článek

Co jsou to vysoké záhony? Je to spíš módní záležitost? Jsou výhodné? A proč je vůbec využívat? Na to vše se nyní pokusíme odpovědět. A všimneme si také jejich výhod a nevýhod.

Foto: Jiří Antal

Abychom mohli záhony pokládat za vysoké, jejich výška by měla být minimálně 50 cm.

Článek

Zvýšených záhonů je velké množství typů. Abychom je mohli pokládat za vysoké, jejich výška by měla být minimálně 50 cm, spíše ale více. Optimum je přibližně 80 cm. Také jejich plocha by měla být dostatečná. Její minimum je ve velikosti 150 × 70 cm, lepší je ale větší.

Z čeho záhon vytvořit

Vysoké záhony se budují z nejrůznějších materiálů. Klasikou je dřevo. Silné fošny vypadají velmi dobře, ale cena je vysoká. Záhony lze vytvořit i z cihel, tvárnic, betonu či jiných stavebních materiálů. Cena je opět vyšší, ale vydrží mnohem déle. Dalšími materiály jsou plech, plast, dřevoplast, dřevobeton apod.

Vhodné je, pokud stěny záhonu umožňují vysychání, vyložit je jezírkovou nebo nopovou fólií. Dospodu pak doporučujeme natáhnout králičí pletivo a upevnit ke spodnímu okraji jako prevenci před hlodavci. V hobby prodejnách se nabízejí již kompletně hotové záhony různých velikostí a z různých materiálů.

Dřeviny s dekorativními plody zahradu v zimě rozzáří

Zahrada

Co pěstovat

Můžeme pěstovat širokou škálu rostlin, květin, zeleniny i ovocných keřů. Ideální jsou zvláště pro kořenovou zeleninu, brambory, ředkve, tuříny apod. Velmi dobře v nich roste plodová zelenina - rajčata, okurky, tykve, lilky, papriky. Můžeme zde pěstovat salátovou zeleninu, bylinky, chřest atd. Z ovoce určitě jahodník, maliník, ostružiník.

Vysoké záhony zakládáme optimálně na podzim. Dospodu můžeme dát vrstvu větví a větviček, dále drcené větve, listí a hrubší kompost a minimálně 30 cm kvalitního zahradního substrátu. Obsah záhonu si bude postupně sedat, proto je dobré ho na jaře v případě potřeby doplnit. Přibližně po čtyřech až pěti letech se doporučuje obsah záhonu kompletně vyměnit.

Výhody

  • Velmi dobrá drenáž, nedochází k podmáčení.
  • Vysoký sloupec půdy vhodný i pro hlubokokořenné rostliny a kořenovou zeleninu.
  • Snadnější kontrola kvality půdy. Lepší možnosti přidávat organickou hmotu.
  • Lepší přístup, snadnější kontrola, péče, sklizeň, ošetřování proti škůdcům. Horší přístup pro některé škůdce.
  • Komfortní pro naši práci, nemusíme se ohýbat.
  • Možnost pěstovat i na pevných a jinak nevhodných površích, včetně balkonů či teras. Pozor ale na celkovou hmotnost záhonu!
  • Estetický vzhled.

Nevýhody

  • Jejich vybudování je poměrně nákladné. Poměr cena/výkon není příliš výhodný. Vyplatí se u jednoho či dvou záhonů. Vybudovat jich větší množství je opravdu nákladné.
  • Spotřeba organického materiálu, kompostu, půdy při plnění záhonů není malá.
  • Nutnost výměny náplně nejméně po pěti letech.
  • Vyšší sloupec půdy snadněji vysychá.
  • Nutná častější péče, zálivka, hnojení. Rostliny mají omezenější prostor.

Sněhové královně říkají po staletí zimní růže

Zahrada

Výběr článků

Načítám