Článek
Je to čistec vlnatý (Stachys byzantina), chcete-li byzantský, spolehlivá a vděčná trvalka. Stejně jako hluchavka, šalvěj nebo sápa patří do čeledi hluchavkovitých Lamiaceae.
Listy s huňatým kabátkem
Listy čistce jsou tak měkoučké, že máme chuť si je pohladit. Pokrývá je huňatý kabátek, který chrání před vysušením sluncem a větrem, nízkými teplotami i škůdci. Chloupky mají bílou barvu, což listům propůjčuje stříbřitý vzhled. Díky tvaru a textuře listů se čistci přezdívá jehněčí ouška. Někdy v květnu nad nimi začínají vyhánět až půl metru dlouhé lodyhy s hustými klasy poupat připomínajících chomáčky vlny. Drobné růžovofialové kvítky nakvétají od června až do září.
Oblíbený u včel i berušek
Květy nejsou nápadné, přesto neuniknou pozornosti motýlů, včel ani čmeláků, kteří z nich sají sladký nektar. Pozor! Existují kultivary bez květů, např. ,Silver Carpet‘, i o ně je ale zájem. Pozornému zahrádkáři při bližším průzkumu neunikne zvuk připomínající drhnutí, chroustání anebo lysá místa na listech. To z nich některé druhy včel samotářek svými kusadly seškrabují chlupatou vrstvičku, kterou pak používají při výstavbě dutinek, kam kladou vajíčka.
Oblíbený je čistec také u berušek pro své měkké listy, mezi nimiž přespávají a dokonce přezimují.
Zajímavé možnosti při úpravě
Čistec zastane pozici na květinovém záhoně vedle modrých chrp (Centaurea montana), zvonků, sluncovek (Eschscholzia californica) nebo třeba šalvějí a máků.
Často hraje roli kobercové rostliny, protože čile vytváří pokryv, který nedovolí, aby se v něm šířil plevel. Takový koberec se hodí na svahy a střešní zahrádky, dobře vypadá pod menšími dřevinami zapěstovanými na kmínku a s nízkými keři, jako jsou tavolníky (Spiraea), mochny (Potentilla fruticosa) či krémově panašované kultivary brslenu Fortuneova (Euonymus fortunei).
Snadno a rychle rostliny vytrénujeme do orámování záhonu i pěšiny. Mají-li být bordury kompaktní a uhlazené, odstraníme z trsů květní lodyhy hned, jak se objeví. Totéž platí i pro skalku, kterou čistec zdobí v hustých polštářích.
Skromný milovník slunce
Čistec miluje výhřevná místa, ve stínu roste jen slabě. Na úrodnost a vlhkost půdy je tato plně mrazuvzdorná trvalka skromná. Pokud máme těžkou jílovitou půdu, zapracujeme do ní před výsadbou štěrk.
Listy čistce oživují zahradu i v zimě, ale na jaře potřebují očistnou kúru. Poškozené, zhnědlé listy vyškubeme, aby uvolnily místo novým. Trsy můžeme prohrábnout lehkými hráběmi nebo je rovnou sestříhat.
Když už jarní půda není ztuhlá mrazem, rostliny až do dubna každé tři čtyři roky dělíme, jednak kvůli množení, jednak pro udržení kondice. V přehuštěném porostu totiž dochází ke hnití. K množení používáme jen části s kořínky.
Čistec se také sám úspěšně vysévá. Jestliže nové rostlinky nechceme, seřízneme květenství dříve, než semínka uzrají.