Článek
Důležitý je vzhled i užitné vlastnosti pochozí plochy. Barva, povrchová struktura, velikost materiálu výrazně ovlivní celkový dojem ze zahrady.
Mnohem důležitější je však si ohlídat, aby chodníky a přístupové cesty byly z materiálu, jenž je protiskluzný, mrazuvzdorný, pevný, odolný a snadno se udržuje.
V zahradě přirozeně
Na příjezdové cesty k domu a ke vstupu je praktická zámková betonová dlažba. V obytné části zahrady se snažte splynout s přírodou a cesty, chodníky tvořte co nejpřirozeněji.
Krásné na pohled a přitom funkční a praktické jsou kombinace dlaždic (kamenných, keramických) usazených do štěrkového lože.
Biotop umocní kouzlo přírody v zahradě
Na pokládku vybírejte materiály, které jsou protiskluzné. Lze s nimi doslova kouzlit, protože v nabídce jsou rozmanité odstíny, povrchy a v případě keramiky zdařilé imitace přírodního kamene.
Vyzkoušejte s nimi třeba opticky prodloužit obytný venkovní prostor a navázat na podlahovou krytinu v interiéru. Dlaždice slouží jako nášlapné chodníky zakomponované do zelené travní plochy nebo kamínkového lože.
Běžné slinuté dlaždice mají velikost 60 x 60 cm, tloušťku 2 cm. Jsou mrazuvzdorné a zvládnou venkovní zatížení. Díky jemnému reliéfu a protiskluznosti R11/B jsou tedy naprosto vhodné jako cesty a chodníky v zahradě.
Snadná pokládka pro kutily
Pokládka do štěrku nabízí několik výhod: je cenově příznivá a dlaždici lze v případě poškození snadno vyměnit.
Řešení má dlouhou trvanlivost, protože stabilitu podloží jistí zhutněné vrstvy štěrku. Předpokladem zdařilé realizace je samozřejmě rovný a zpevněný podklad.
Chcete-li, aby dlažba byla schopna zvládnout i pojezd vozidel, obložte okraje pokládky místo kačírku betonovým obrubníkem. Tím snížíte riziko vodorovného pohybu dlažby. Samotná pokládka dlaždice do štěrku je rychlá.
Povrch má minimální nároky na údržbu, přitom zůstává zachován bezproblémový přístup k podkladu. A zahradě jednoznačně sluší více než betonová plocha.
Kamenný koberec
Je zajímavý barevnou strukturou, lze ho použít na zpevněné i nezpevněné povrchy. „Má výborné vodopropustné vlastnosti, a tak pomáhá vracet stále vzácnější vodu zpět do přírody,“ říká Marek Ondra z firmy Topstone.
V čem je jedinečný? Skryje vyšlapané cestičky v trávě či popraskané dlaždice. Zkrátka je to materiál vhodný na revitalizaci. Navíc nabízí mechanickou i chemickou odolnost, dlouhou životnost i flexibilitu pokládky. Místo náročné renovace povrchu lze použít kamenný koberec (má podobu štípaného či umělého kamene nebo říčních oblázků).
Zahrada, na které hrají prim kámen a voda
Kamenný koberec je protiskluzný, vodopropustný a příjemný na bosé nohy. Letní paprsky ho nerozpálí, protože v sobě obsahuje pryskyřicové pojivo. Je hygienické, zdravotně nezávadné, neškodí přírodě ani vodním zdrojům. Po pokládce je povrch pochozí již za tři hodiny.
Další tipy
Zámková betonová dlažba se hodí na nejvíce namáhané části zahrady. Má mnoho variant, tvarů a barev, které se vyplatí citlivě a vkusně kombinovat (klasikou je šedý odstín). Jde o velmi stabilní krytinu, používá se na chodníky, příjezdové cesty a další zpevněné plochy.
Oblíbená je i vymývaná dlažba z říční kameniny. Kamenná drť má zajímavé kombinace barev a opticky rozbije větší plochu. Je mrazuvzdorná, málo nasákavá a lze ji položit i na terče.
Přirozeně v zahradě působí zatravňovací dlažba určená na větší plochy, zejména nájezdy. Plocha přirozeně navazuje na trávníky, je vodopropustná, umožňuje prosakování vody do zeminy.
Anketa
Jak kolem bazénu?
S ohledem na bezpečnost jednoznačně vyberte protiskluzný povrch. I když jsou oblíbené velké formáty keramických dlaždic, k výlezu z bazénu volte raději menší formáty. Jsou stejně protiskluzné jako velké dlaždice, dodávají pocit větší jistoty. Oblíbené jsou zejména mozaikové formáty.
„Malé formáty vykazují větší procento spárované plochy na m². Spárami pak voda snadněji odtéká a samotná dlažba je na povrchu sušší,“ vysvětluje Tomáš Lindauer z firmy Rako.