Článek
Bylinky se dají používat čerstvé, sušené i zmrazené. Proto když je nestihneme zpracovat, můžeme je skladovat poměrně dlouho suché nebo dát do mrazáku.
Využijeme je v kuchyni, jako koření při přípravě salátů, polévek i hlavních jídel, ale hodí se také do mixovaných nápojů nebo koktejlů.
Mnohé z nich používáme k přípravě léčivých čajů. Mají totiž nenahraditelné léčivé účinky a jsou hojně využívány jak v alternativní, tak v moderní medicíně.
Můžeme je ale také pouze usušit a nechat provonět náš byt, dům či šatnu. Proč si tedy neudělat bylinkovou zahrádku přímo v kuchyni, abychom tak měli bylinky neustále po ruce?
Začínáme s pěstováním
Ideální období pro výsev je začátek jara, kdy se prodlužují dny a zvyšuje se množství slunečního svitu.
Při pěstování bylinek podomácku je důležité vybrat si vhodnou nádobu a místo. Odborníci doporučují kupovat již předpěstované bylinky, ne ale ty, které jsou určené spíš k okamžité spotřebě. Často totiž bývají vysazeny v nekvalitním pěstebním substrátu a mohou být napadeny plísní. Bylinky proto nakupujeme jen v dobré kondici!
Koupíme zeminu s přídavkem rašeliny, která je dobře propustná a bohatší na živiny než zemina na záhonech. Pro bylinky je vhodné i organické hnojivo v bio kvalitě, kterým hnojíme podle potřeby jednou za 2 týdny.
Potřebujeme i drobné zahradnické náčiní, jako jsou zahradnické nůžky, lopatka i sázecí kolík.
Bylinky nejsou na péči zdaleka tak náročné jako ostatní pokojové rostliny, ale vybereme jim vhodné místo.
Slunce má ráda mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn, levandule a meduňka. Stín nebo polostín dobře snáší máta, šťovík, kerblík a libeček.
Zálivka jen střídmá
Bylinky pěstované doma zaléváme často, ale méně – neměly by být suché, ani stát ve vodě. Vespod nádoby proto vytvoříme vrstvu z hrubšího písku nebo štěrku. Tím zajistíme dostatek vzduchu pro kořeny a zabráníme trvalému podmáčení. Bylinky pravidelně sklízíme a zaštipujeme.
Zásady pro bylinky
Sklízejte bylinky, pokud možno, těsně před použitím. Zalévejte mírně, ideálně ke kořenům, nikoli z vrchu květináče. Odstřihávejte vždy celé výhonky, nikoli samotné listy.
Rostliny tak zůstanou déle hezké. Kupujte bio kvalitu. K dispozici jsou bylinky, hnojiva i samotný substrát FloraSelf.