Hlavní obsah

Bergenie nikdy nezklamou

3:45
3:45

Poslechněte si tento článek

Tyto efektní trvalky s většími listy jsou mnohdy podceňovány a přehlíženy. Jejich pěstování sice vyžaduje více prostoru, na druhou stranu jsou nenáročné a stálezelené. Daří se jim na slunci, v polostínu i ve stínu. Jsou ideální k pokrytí větších ploch, ty zarostou a není nutné je sekat.

Foto: Jiří Antal

Bergenie v podrostu vysokých stromů

Článek

Bergenie je příbuzná s oblíbenými skalničkami, protože je řazena do čeledi lomikamenovité (Saxifragaceae). Pokud si prohlédneme jednotlivé květy, mající tvar zvonečku, příbuznost je zřejmá.

Bergenie pocházejí z východoasijských hor. Jsou to poměrně robustní rostliny, které se rozrůstají silnými oddenky, takže brzy vytvářejí kompaktní porosty. Mají velmi pěkné, sytě zelené, masité, až kožovité lesklé listy okrouhlého tvaru. V případě, že rostou na slunci, listy mohou být zbarvené dočervena nebo červenofialova. Na jaře kvetou drobnými květy v bohatých květenstvích. Tyto vijany vynášejí zpravidla růžové, ale i bílé nebo nachové květy nad listy.

Nenáročné pěstování

Bergenie porostou v jakékoliv zahradní půdě. Pokud je půda příliš kvalitní a dobře zásobená živinami, mohou být bujnější a pak méně kvetou. Ideální je méně výživná, středně vlhká půda. Sucho díky kožovitým listům a silným oddenkům snášejí velmi dobře. Na stinnějších stanovištích bude kvetení o něco slabší.

Kam s nimi?

Ideální jsou třeba pro stinné partie větších skalek, kde mezi balvany vypadají nádherně. Dobře prospívají v podrostu větších stromů, kolem keřů a všude tam, kde potřebujeme zajistit rostlinný pokryv, 0 který se nechceme nijak zvlášť starat.

Pod velkými stromy mají na jaře, díky absenci listů, poměrně dost světla. Některé méně vzrůstné odrůdy lze použít v atriových zahrádkách, dvorech nebo ve volných skupinách trvalek.

Vyniknou i kolem zahradních jezírek a potůčků. Mírně vlhkou půdu zvládají dobře, ale neměla by být trvale přemokřená.

Dají se krásně využít i pro pěstování v mísách a korytech. Hodí se i jako obruba záhonů a cest nebo na hřbitovy.

Dobře se rozrůstají, ale někdy potřebují rázně omezit, aby nás nevytlačily ze zahrady. Přesazovat je nemusíme, vydrží na jednom místě dlouhá léta. Občas půdu pod listy lehce nakypříme, eventuálně přidáme trochu kompostu.

Jak na množení?

Bergenie lze množit výsevem semen. Od výsevu pokvetou za dva až tři roky. Snadnější a rychlejší je množení řízkováním oddenků nebo dělením trsů. Ideálním obdobím pro vegetativní množení je jaro.

Efektní kombinace

Bergenie můžeme pěstovat místo trávníku jako monokulturu nebo je kombinovat s jinými druhy: šťastné je sousedství s bohyškami (Hosta), které mají zajímavé listy i květy a podobné požadavky na pěstování. Do kombinace se hodí i kamzičník (Doronicum), který záhon rozsvítí žlutými úbory, nebo větší druhy kapradin (např. pérovník). Využít lze i četné kosatce a další vzrůstnější trvalky.

Choroby a škůdci

Pod jejich listy se můžou stahovat slimáci, kteří listy ožírají. Spíše výjimečně se může objevit na listech padlí nebo šedá hniloba (botrytida).

Druhy a kultivary

U nás se nejčastěji pěstují dva druhy bergenií:

Bergenia cordifolia pochází ze Sibiře a z Altaje. Listy jsou 15 až 30 cm široké, okrouhle srdčité. Květy jsou lila růžové v kompaktním květenství. Květenství může být až 40 cm vysoké.

Bergenia crassifolia pochází z Koreje, Mongolska a Sibiře. Listy jsou široce vejčité až okrouhlé, mají zvlněný, lehce zubatý okraj. Květenství je méně kompaktní než u předchozího druhu, ale může být stejně vysoké.

K dalším méně často pěstovaným druhům patří B. ciliata, která pochází z Himálaje, B. pacifica z východní Sibiře nebo drobnější západohimálajská B. stracheyi.

Bergenie se snadno kříží, a tak vznikla početná skupina Bergenia–hybridů. Je známo přes sto kultivarů lišících se vzrůstností a hlavně tvarem květenství a barvou květů:

Abendglutkvěty tmavě červené, listy se na podzim barví dobronzova
Baby Dollkvěty sytě růžové
Bachkvěty bílé
Evening Glowkvěty karmínové
Herbsblutesytě růžové květy, remontuje na podzim
Margery Fishkvěty růžovopurpurové
Morgenlichtkvěty bílorůžové
Morgenrotekvěty purpurové, někdy kvete znovu na podzim, listy mají zvlněný okraj
Mrs. Crawfordkvěty sněhobílé, listy jsou na konci léta dočervena (je citlivější na mráz, proto ji na zimu přikrýváme chvojím)
Purpureakvěty nachové, listy dočervena
Redstartkvete v červených odstínech
Schneekissenbílé květy, hodí se do nádob
Silberlichtvelké bílé květy, které se mohou zvolna zabarvovat dorůžova
Vorfrühlingkvěty světle růžové, bohatě kvete
Související témata:
Bergenie

Výběr článků

Načítám