Článek
Nesprávná nebo nedostatečná péče o vodu se může vymstít. Dočkat se totiž můžete řas nebo zakalení, které si vyžádá nemalé náklady na následnou údržbu. Řadu problém vám přitom ušetří jednoduchá preventivní opatření. Například před vstupem do bazénu by se každý měl osprchovat, a tak omezit nanášení trávy, hlíny nebo jiných nečistot. Ideální je pro tento účel solární sprcha, která může být hned vedle bazénu a voda se v ní ohřívá zadarmo.
Písková filtrace je srdcem bazénu
Ani sebelepší očista těla před koupáním vám nebude nic platná, pokud bazén nevybavíte kvalitní pískovou filtrací s odpovídajícím výkonem. Při výběru je třeba rozlišovat mezi kvalitními filtracemi vyrobenými v EU a nekvalitními (např. asijskými), které na čištění vody jednoduše nestačí. Kvalitní filtrace by při zapojení veškerého příslušenství (solárního ohřevu, vysavače nečistot, apod.) měla být stále schopna přefiltrovat celý objem bazénu až několikrát za den. S takovou výbavou a při použití vhodné bazénové chemie, nebudete péčí o vodu ztrácet víc než 15 minut týdně.
Bazénová chemie má mít atesty
Podle bazénových specialistů je zbytečný hazard se zdravím, pokud v bazénu nejsou používány výhradně kvalitní bazénové přípravky. Tedy takové, které mají veškeré zdravotní, hygienické a ekologické atesty a se zárukou stoprocentní účinnosti. Bohužel se na trhu stále ještě objevují produkty, které tato osvědčení nemají a nelze jim tedy věřit. Nebezpečné mohou být i podomácku vyrobené směsi, které si někteří lidé receptur míchají sami. S takovými „samoděly“ hrozí nejen zkažená voda a poměrně vysoké náklady za její výměnu, ale například i nepříjemná kožní reakce nebo zánět spojivek. O zbytečně vybledlých plavkách ani nemluvě.
Nevíte si rady? Návod napoví
Vyplatí se vsadit na profesionálně vyráběné a léty ověřené značkové bazénové řady kvalitních přípravků, které nabízejí komplexní a na sebe navazující péči . „Aby byla voda v bazénu skutečně čistá, musíte si ji připravit tak, aby reagovala, jak potřebujete,“ říká specialista na čistění bazénové vody František Turek. ,,Se správně zvolenými pomocníky to není nic těžkého a péči o vodu v bazénu zvládne v podstatě každý ,“ dodává Turek s tím, že stačí jen dodržovat několik základních pravidel. A pokud si nevíte rady, nemusíte zoufat. Kvalitní řady bazénové chemie jsou totiž opatřeny podrobnými a pro každého srozumitelnými návody.
Není to věda
Hodnota pH bazénové vody by měla být mezi 7,0 až 7,4. Pokud je vyšší, hrozí vznik řas a kažení vody, protože se prudce množí mikroorganismy a intenzivněji se usazuje vodní kámen. Při nižších hodnotách je voda příliš kyselá, takže může méně kvalitní bazénové fólie vybělit nebo dráždit oči a citlivou kůži. Tvrdost vody by měla být nižší než 18°N.
Pravidelně je testerem potřeba měřit obsah chloru ve vodě, kdy by optimální množství mělo být mezi 0,3 až 0,5mg/l . Správný poměr vám jednoduše zajistí praktický plovoucí dávkovač chlóru, do kterého se vkládají pomalu rozpustné chlórové tablety. Tak jak se plovák samovolně pohybuje po hladině, zajišťuje rovnoměrné dávkování. Mimo to se preventivně vyplatí používat přípravky proti tvorbě řas a nezbytná je i kontrola čistoty náplně pískového filtru a předřadných košíčků.
Vysavač uklidí za vás
Dalším problémem mohou být drobné nečistoty a hmyz, které se do bazénu dostanou raz dva. Pomoc je ovšem rychlá a jednoduchá. Plovoucí smítka lze z hladiny snadno sebrat pomocí speciálních bazénových sítěk, které údržbu bazénu podstatně zjednoduší. Pokud jsou navíc vybaveny teleskopickými rukojetěmi, dosáhnete opravdu snadno všude, kam potřebujete.
I tuto práci si ale můžete ušetřit a opatřit si pomocníka, který ji udělá zcela sám a možná ještě lépe. Na nečistoty ze dna i stěn všech typů bazénů platí bazénový vysavač. Jednoduše ho připojíte ke kvalitní pískové filtraci a on pak už vodu dokáže čistit sám, bez vaší přítomnosti. A na závěr malý tip. Práci s případnými nečistotami si podstatně ušetříte, pokud bazén schováte pod zastřešení nebo krycí plachtu. A jako bonus bude voda „pod pokličkou“ podstatně teplejší.
Jak chránit bazénovou vodu v sezoně?
Každý týden
kontrolujeme koncentraci volného chlóru
likvidujeme zárodky bakterii
sledujeme tvrdost vody a případně ji upravujeme
preventivně zamezujeme tvorbě řas
po celou sezónu dezinfikujeme vodu chlórovými tabletami
pravidelně vodu projasňujeme flokulantem
pravidelně filtrujeme pískovou filtrací
zbavujte vodu hrubých nečistot bazénovým vysavačem a síťkami
proplachujte filtrační vložku
Co dělat, když je voda kalná?
To se někdy stává po zimě, ale i během léta. Náprava je jednoduchá:
- do vody vmícháme flokulant, který kal srazí do chuchvalců
filtrujeme dokud není voda zase jasná
Co dělat, když voda zezelená?
Taková situace může nastat, jestliže zanedbáme pravidelnou a preventivní péči o vodu. Pak tedy:
- vmícháme rychle účinkující chlórový přípravek, který zajistí bleskovou dezinfekci vody a likvidaci přemnožených řa s a virů
přidáme flokulant na sražení nečistot
filtrujeme dokud voda zase není průzračná