Článek
Když zaléváte hadicí
Důležité je načasování. Kdy je třeba zalévat, poznáte snadno. Vstupte na zelenou plochu a ohlédněte se. Zůstanou-li po vás stopy ze slehlých listů, znamená to, že trávník potřebuje vodu. V listech jí totiž není dostatek na to, aby se vytvořil dostatečný tlak, který je vyrovná. Musíte se však spolehnout na svůj odhad délky zavlažování.
Zavlažujte – pokud můžete – ráno, protože tehdy se voda vsákne do půdy dřív, než stoupne teplota vzduchu. Večerní zavlažování není nejideálnější, podporuje vznik houbových chorob. Zcela nesprávné je zalévání přes den, protože jen velmi malé množství vody trávník opravdu využije a navíc hrozí popálení lístečků. Ve skutečně extrémních vedrech však trávník kropením přes den můžeme ochlazovat, aby se nepřehřívaly kořeny.
Když za vás zalévá systém
Nemusíte hlídat dobu zavlažování ani odhadovat správné dávky, dokonce v případě deště ani nic vypínat. Celý systém totiž řídí jednoduchý počítač, který je třeba na začátku sezony naprogramovat a pak už všechno nechat na něm. V případě deště se naplní nádobka dešťového senzoru, který je součástí systému, a zalévání se zastaví.
Počítač vzhledem na vydatnost srážek vyhodnotí, kdy má opět začít zalévat podle programu, a znovu na zvolený režim sám naběhne. Prostřednictvím elektromagnetických ventilů vpustí do plastových podzemních rozvodů vodu, která tlakem zdvihne postřikovače nad úroveň terénu a z nastavitelných dýz zalévá vymezené plochy.
Při ručním zalévání nezapomeňte:
zavlažujte však dřív, než trávník utrpí šok ze sucha, v létě by se velmi špatně vzpamatovával
mladý, roční trávník zavlažujte častěji než starší, několikaletý
častěji zavlažujte trávník na písčité půdě
méně zavlažujte zastíněný trávník