Článek
Můžeme třeba vysadit strom a získat tak přítele na celý život. Můžeme si taky vyrobit senzační půdní kondicionér nebo uspořádat výstavku dýní, letos obzvlášť vydařených. Několik nápadů jsme seřadili podle abecedy.
A:
Acer je latinský rodový název pro javory, jejichž pestré listy, výhony a kůra skýtají na podzim okouzlující podívanou. Půvab menších kultivarů znásobíme zajímavou podsadbou. Povedeným příkladem je spojení oranžově zbarveného javoru dlanitolistého (A. palmatum) Shishigashira se žlutým rákosíkem japonským (Hakonechloa macra) Aureola.
B:
Borůvky jsou plné chuti, vitaminů a ke všemu dobře vypadají. Kdo za nimi nechce do lesa nebo nemá v záhonu kyselou půdu, vysadí si keříky do nádoby. Ta musí být dostatečně veliká, nejlépe z plastu, který není tak porézní jako terakota a déle udržuje vláhu.
C:
Cibuloviny přinášejí do podzimní zahrady vzrušení, protože v ní působí nezvykle. Právě teď kvetou ocúny (Colchicum) a podzimní krokusy (Crocus). Jestliže jsme promeškali letní výsadbu cibulek, můžeme si koupit již vzrostlé rostliny. Na nerušeném místě jim vyhradíme dostatek prostoru, časem vytvoří husté kolonie.
D:
Dýně dozrály a než skončí na talíři, upečené v troubě s trochou olivového oleje, rozmarýnou a špetkou mořské soli, uspořádáme z nich pro přátele výstavku k zakončení úspěšné zahradní sezóny. Teprve když jsou dýně pospolu, vynikne jejich barevná a tvarová rozmanitost.
E:
Efektní světelné doplňky zútulní atmosféru končícího dne. V blízkosti terasy rozmístíme lucerny, svícny či pochodně, protože plápolající oheň budí příjemnější pocity než žárovka. Dobrou investicí je kovový topný koš, nad kterým si můžeme ohřát i ruce při podzimních pracích.
F:
Finále vegetační sezóny by nemělo být o nic smutnější než vrcholné léto. Chybí-li nám v záhonech barvy, pořídíme si bohatě kvetoucí hvězdnice (Aster) a sáhneme i po listopadkách, kterými vyplníme truhlíky za oknem. O zbytek se postarají okrasné trávy, zralé plody a barevné listí.
G:
Generativní množení je odborný termín pro rozmnožování rostlin semeny. Ještě než suché zbytky letniček hodíme na kompost, zkontrolujeme, zda v nich nechrastí semínka. Ta buď přímo roztrousíme po záhonu, nebo je schováme a vysejeme příští jaro.
H:
Habr obecný (Carpinus betulus) v dospělosti uchvátí jako majestátní strom se svalnatým, šedivým kmenem. Snáší však pravidelný řez, takže se báječně hodí do tvarovaných živých plotů, oblouků a špalírů. Právě teď seženeme prostokořenné sazenice, které jsou levnější než ty v kontejneru.
CH:
Chodníky a pěšiny se nyní zakládají snáze, protože už není horko a ani přebujelá vegetace nepřekáží při práci. Chceme-li si chůzi zpříjemnit vůní a květy nad hlavou, vztyčíme nad cestu několik oblouků s popínavými růžemi.
I:
Informace jsou pro zahrádkáře nesmírně důležité, zvlášť co se dřevin týče, protože ty bývají v zahradnictví jen velmi mladé. Máme-li obavy, aby nás vyhlédnutý strom časem ze zahrádky nevystěhoval, zajdeme se podívat na již plně vzrostlé kusy do nejbližšího parku či arboreta.
J:
Jabloňový sad se dá založit i na malém pozemku, protože existují variety na zakrslých podnožích. Podzim je nejlepší dobou pro výsadbu jabloní a také pro jejich pořízení. Prostokořenné stromky jsou totiž cenově výhodnější. Vybereme osvědčené, chutné odrůdy s různou dobou zrání.
K:
Klematis neboli plamének korunuje zahradu svými nádhernými mnohačetnými květy. Zvlášť rychle roste časně kvetoucí plamének horský (Clematis montana). Brzy po výsadbě ozelení ploty, obelisky i besídky. Pro změnu ho můžeme nechat šplhat do koruny stromu.
L:
Listovka vzniká rozkladem listů. Cenný materiál vylepšuje půdní strukturu, schopnost vázat vláhu a živiny v ní. Napůl rozložená listovka poslouží jako mulč. Listy tedy nepálíme, ale hodíme na hromadu, občas zavlažíme a do dvou let máme senzační půdní kondicionér!
M:
Miniskalka nám dává možnost mít svůj kousek Sněžky nebo Dolomit v místech, kam by se běžná skalka nevešla. Roztomilou zdrobnělinu horské krajiny vytvoříme v korytě na terase nebo v misce postavené na vysokém sloupku uprostřed pěšiny.
N:
Nový rozměr nemá co do činění s velikostí, ale s podobou zahrady. Jestliže v nás tradiční záhony a trávník vyvolávají pocit nudy, vybudujeme si místo nich štěrkový záhon s raritami, prérii zmítanou travními stébly, tropické zátiší nebo mokřad s blatouchy.
O:
Obruby pěkně orámují záhonové, pochozí či vodní plochy. Kromě klasických betonových dílů a dřevěných kůlů můžeme použít rostliny. Ty by měly být kompaktní, dlouhodobě zajímavé a skromné na péči. Hodí se třeba kontryhel (Alchemilla mollis), levandule, zimolez lesklý (Lonicera nitida) či brslen Fortuneův (Euonymus fortunei).
P:
Pařez se přirozeně rozpadne, když ho několikrát nařízneme a zasypeme kompostem s urychlovačem. Ještě líp ale uděláme, když ho i s kořeny vykopeme a usadíme do polostínu mezi kapradiny. Nejenže dokreslí atmosféru lesního prostředí, navíc poskytne zázemí bezobratlým živočichům.
Q:
Quercus – to je latinský název pro rod dubů. Dub má na podzim sytě barevné listy a krásné plody s „čepičkou“. Z nich se dá vykouzlit podzimní věnec na dveře.
R:
Rabátko je menší záhon pro okrasné rostliny, často schoulený u živého plotu, zídky nebo navazující na skalku či trávník. Alespoň jedno nové založíme a věnujeme ho rostlinám, které přivábí včely a motýly. Rozhodně by v něm neměly chybět podzimní hvězdnice a rozchodníkovce (Hylotelephium).
S:
Slunečnice ustoupily květinám podzimu a jejich velké, temné terče se sklánějí dolů pod tíhou olejnatých semen. Než je sýkorky a stehlíci všechny vyzobou, schováme několik semeníků na horší zimní časy.
T:
Tón v tónu – to je oblíbené řešení zahradních architektů. Dobře totiž vědí, že záhon osázený rostlinami v barvách umístěných na barevném kruhu blízko sebe působí příjemně a vyvolává pocit pořádku. Stejnou filozofii uplatníme při podzimním osazování truhlíků a nádob.
U:
Užiteční tvorové, jako jsou ježci a žáby, hledají vhodný úkryt k přezimování. Na nerušeném místě pod keři tedy vyskládáme kupku z kamení, polen a větví.
Dobře poslouží i starý košík s otvorem obrácený dnem vzhůru a zasypaný vrstvou listí.
V:
Vícekmenný strom má zvláštní kouzlo. Vypěstujeme ho snadno z jednokmenného exempláře. Kmen koncem podzimu seřízneme až k bázi, z níž na jaře vyraší nové výhony. Zní to drasticky, ale výsledek oslní! K úpravě se hodí bříza, vrba, javor vlasonohý (Acer capillipes), myrobalán (Prunus cerasifera), třešeň tibetská (Prunus serrula) či tis (Taxus baccata).
W:
Wisteria, česky vistárie, je bujná popínavka s dlouhými hrozny jarních květů. Pergolu hravě promění ve stinný pokojík. Ale ještě víc zaujme ve tvaru stromku. Vybereme jeden výhon, ten vyvedeme do požadované výšky a zaštípneme, čímž podpoříme tvorbu koruny. Kmínek udržujeme rovný, bez postranních výhonů.
X:
X factor nemají jen někteří zpěváci, ale i rostliny, které nás uchvátí neobvyklou barvou (např. zelenokvětá růže Rosa viridiflora), pozoruhodným tvarem (zkadeřená líska Corylus avellana Contorta) nebo fascinující vůní (orientální lilie Stargazer). Ještě není pozdě obohatit zahradu něčím extra!
Y:
Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) má mnoho společného s levandulí. Také je to aromatický, slunomilný polokeř, léčivka i okrasná rostlina s pěknými modrofialovými letními květy. Včely a motýli ho zbožňují.
Z:
Závěsný koš vyčistíme po letních aranžích, napěchujeme ho vřesy s tykvemi a pověsíme tam, kde zrovna chybí něco barevného na pohled. Po ochlazení do něj vložíme misku se zobáním pro opeřence.