Článek
Předchozí podoba domu na rozlehlý pozemek, lemovaný vzrostlými stromy, příliš nezapadala. Omítaná dřevostavba, sestavená z provázaných dřevěných panelů, byla realizovaná podle německých návrhů.
Právě dřevěné panely představovaly při přestavbě domu nelehkou výzvu: „Netušila jsem, jak je technologicky náročné provádět jakékoliv úpravy oproti úpravám cihlových domů. Tam můžete libovolně ubourat téměř cokoliv (samozřejmě s příslušnými statickými opatřeními), ale tady to i při drobné úpravě končilo rozebráním celého panelu,“ komentuje architektka.
Nakonec se ale vše podařilo a v osadě nyní stojí stavba, jež ctí své okolí a majitelům navíc poskytuje pohodlné zázemí s dostatkem denního světla i osobního prostoru.
Paneláky vs. umění: Zdánlivě nesourodá dvojice v kontextu bratislavské Petržalky
Nejzřetelnější úpravou, zřejmou na první pohled, prošla fasáda. Omítku a horizontálně uložená prkna v horní části stavby nahradila svisle orientovaná borovicová prkna přirozené barvy, jež halí celou fasádu domu.
Úpravy se rovněž dočkala terasa, ke které přibyla konstrukce z dřevěných trámů, ve kterých jsou vloženy rastry pro shrnovací textilní baldachýny. Ty v létě příjemně stíní, v zimě pak shrnutá textilie ale nebrání pronikání slunečního světla do interiéru domu.
Souvislý pás oken
Kde naopak bylo trochu dřeva ubráno, bylo v případě oken. Architektka se rozhodla jejich plochu zvětšit a pod střechou z nich dokonce vytvořila souvislý pás bez dřevěných výplní mezi nimi, jak tomu bylo v předchozí podobě domu. Nová hliníková okna oproti původním dřevěným lépe izolují a objekt je tak energeticky úspornější.
Pás oken uzavírá výšku stavby na třech stranách, na každé je pak přerušen velkoformátovými okny. Výrazně působí zejména svislé okno na severní straně, jež přivádí světlo na nově vytvořené schodiště a dále do interiéru domu. Při stoupání po schodech stoupá okno s vámi. Se svou výškou 5,1 m vede od přízemí až do prvního patra. Ať jste na jakékoli úrovni schodiště, stále máte výhled do zahrady.
Dostatek denního světla byl při zadání jednou z hlavních priorit. „Záměrem bylo vytvořit co nejprosvětlenější dům, ale zachovat všechny okolní vzrostlé stromy, které sice částečně brání přístupu přirozeného denního světla, ale dodávají pozemku neobyčejnou atmosféru,“ zmiňuje architektka, která kromě exteriéru navrhla i nový interiér.
Světlé prvky rozzářily prostor
Původní dřevěná prkna, umístěná na fasádě domu, byla červenohnědé barvy tmavého ořechu a s podobným odstínem se pracovalo i v interiéru. Bylo tak potřeba vymyslet, jak co nejvíce rozzářit tmavý vnitřek stavby a do domu přivést co nejvíce denního světla. Kromě zvětšení oken šlo především o vybavení interiéru světlými prvky a materiály. Stěny jsou přemalovány na bílo a chodí se po nové dubové podlaze.
Ta postupně přechází v prvních několik schodů nového schodiště, které se dají rovněž užít jako úložný prostor či místo k sezení. Druhá část schodiště je vyrobená z bílé oceli vyřezávané laserem. Subtilní design dává možnost dennímu světlu proudit dál do interiéru, kde nasvěcuje nábytek a vybavení, speciálně vybrané tak, aby ladilo s okolní přírodou.
Romantika u zatopeného lomu. Áčkovou chatu majitel postavil z borovic, které vysadil jeho dědeček
Dostatek prostoru pro všechny
V přízemí domu se nachází vstup na terasu, obývací pokoj a kuchyň s kuchyňskou linkou v zeleném odstínu. Ta v bíle zařízeném prostoru barevně vyniká a zároveň odkazuje k zeleni v okolí domu.
O patro výš se prostor rozděluje na dvě části. První je obydlena rodiči a nachází se v ní ložnice, šatna a koupelna. Druhá část je určena dětem, pro ně je zde dvojice pokojů a společná koupelna.
Ačkoli se dům vizuálně proměnil, jeho půdorys zůstal stejný. Pomocí pásu oken se ale opticky snížil a díky nově upravené fasádě lépe zapadá do okolní krajiny. Z průměrné dřevostavby se tak stala elegantně řešená stavba, jež je příjemným a pohodlným domovem rodiny majitelů.
Informace o projektu
Studio: ta-architektura
Architekt: Tereza Čudová Ajmová
Spoluautor: Petra Hlaváčková, Martina Bílková
Zastavěná plocha: 87,7 m2
Pozemek: 1876 m2
Dodavatelé:
Stavba: Marynych, okna a dveře: Schüco, nábytek: cre8, atypické interiérové prvky: Martin Kupec interiéry, zámečnické prvky: Kovářství Kučera, podlahy: Parket Atelier