Hlavní obsah

Z chaotických pokojů do harmonického domova: Když se prostor točí kolem rodiny

3:09
3:09

Poslechněte si tento článek

Hlavní předností kompletně rekonstruovaného bytu v pražské vile jsou čtyři na sebe navazující místnosti, které nabízejí výhled ze smíchovského svahu až na Národní divadlo. Stávající dispozice byla zamotaná v mnoha pokojích s nelogickou návazností a neprůchodností. Architektka Kateřina Hodková tyto problémy odstranila a rodina tak má pohodlné bydlení, kde vše přirozeně plyne.

Foto: Radek Úlehla a časopis Bydlení mezi panely

Kuchyně je pro rodinu místem radosti a sdílení.

Článek

Rekonstrukce zachovává původní čtyři prostorné místnosti, které tvoří centrální obytnou část. Zbytek bytu s plochou 110 m² prošel výraznou proměnou – původní, nefunkční dispozice byla odstraněna a celý byt byl propojen.

Majitelka bytu je vášnivou hostitelkou, rodina je pro ni vším. Vybouráním nového otvoru do stěny mezi jídelnou a obývacím pokojem vznikl velkorysý prostor, kde se veškerý život potkává a prolíná. Z kuchyně hostitelka dohlédne přes jídelnu až do obývacího pokoje. Jídelna je srdcem a středobodem celého bytu.

V posledním ze čtyř pokojů s výhledem je ložnice. I přes napojení na hlavní obytné místnosti má zajištěné soukromí vlastní koupelnou a šatnou. Architektka se rozhodla zachovat malé původní dveře, tím se ložnice propojila s dětským pokojem, což je pro rozrůstající se rodinu praktické. V tuto chvíli blízkost ocení, ale až děti vyrostou, budou spíše raději využívat vlastní vstup do dětského pokoje. Byt tak přirozeně nabídne všem potřebné soukromí.

Tradiční horskou chalupu doplňuje blýskavá skleněnka

Bydlení

Interiér zařízený s odkazem na původní styl

Architektka do návrhu jemně propsala odkazy navazující na dobové prvky bytu, interiér vznikal s respektem k původnímu. Zachovala se původní špaletová okna, dveře s originálním kováním i portál s prosklenými posuvnými dveřmi. Při generační výměně obyvatel bytu se zachovalo mnoho kousků jako nábytek, koberce, obrazy a další cennosti.

Manželé lásku k předmětům sdílejí, přáli si proto toho co nejvíce zachovat. Byla také zachována původní svítidla, která byla repasována a doplněna minimalistickými svítidly v nadčasovém designu ve stropní, nástěnné i závěsné variantě.

Další předností bytu je prostorná vstupní hala. Její netradiční zalamovaný tvar byl inspirací k designu vestavěných skříní, jež dotváří atmosféru celého prostoru. Jejich výška dovoluje vyniknout stropu.

Hala ústí do chodby, která je koncipována zároveň jako úložný prostor. Ve vestavěných skříních se ukrývá pračka, sušička, místo pro kočky a skrytá komora.

Z chodby se vstupuje do druhé koupelny a pracovny s výhledem do zahrady. Použitím původních prosklených dveří má prostor chodby dostatek přirozeného světla.

Majitelé dali architektce plnou důvěru a z výsledku se těší obě strany.

Jak proměnit bydlení po rodičích v moderní domov? Příkladem může být byt v pražských Strašnicích

Bydlení

Výběr článků

Načítám