Článek
„Revitalizovaná lokalita je vedle nové rezidence pro seniory, má rozlohu asi 8200 metrů čtverečních. Byla špatně přístupná s ohledem na původní vegetaci i vysokou hladinu spodní vody, která se soustřeďovala zejména do dvou míst, kde se nacházela mokřadní vegetace. V době, kdy voda opadla, zůstávala bažina,“ popsal místo Milan Slíva, starosta ostravského obvodu Hrabová, kde projekt vznikl.
Podle starosty nebylo možné území využívat kvůli jeho svízelné prostupnosti terénem.
„Přikročili jsme proto k revitalizaci, abychom obyvatelům nabídli možnost trávení volného času ve vskutku zajímavém prostoru uprostřed přírody. Architektky navrhly úpravy, které z lokality dozajista vytvoří veřejností velmi vyhledávaný prostor,“ věří starosta.

Lokalita byla původně špatně dostupná a podmáčená.

Budoucí podoba mokřadu s tůněmi v ostravské Hrabové (vizualizace)
Do proměny místa se pustila společnost Ostravské městské lesy a zeleň. Město Ostrava projekt podpoří částkou ve výši pěti milionů korun. Radnice v Hrabové zadala projekt zkušeným architektkám-krajinářkám. Studii revitalizovaného území zpracovala Magda Cigánková Fialová a Petra Lindovská z ateliéru ZAKA22.
Autorky navrhly jak nové tůně, tak rozličné přístupové trasy napříč mokřadem, díky nimž budou moci lidé relaxovat v srdci přírody. Nezanedbatelným benefitem projektu je podpora biodiverzity.
„Při oslovení obvodem jsme s kolegyní byly nadšené z lokality, která je výjimečná svou polohou. Je uvnitř obvodu, ale nenavazuje na zahuštěnou zástavbu. Původní stav byl pro nás výzvou. Nepřehledný podmáčený a zcela nevyužívaný prostor,“ svěřila se Magda Cigánková Fialová. Dodala, že po terénním průzkumu se začala rýsovat unikátní možnost propojit podmáčenou lokalitu s volnočasovou funkcí.
„Navrhly jsme soustavu dřevěných povalových chodníků a odpočívadel s dvěma okruhy z pororoštů, které budou časem co nejméně opticky vyčnívat nad mokřad. Naším záměrem je podpořit to, co již v lokalitě samo bylo. Bude to i dobrý příklad hospodaření s vodou, který bude lidem dostupný a jasně srozumitelný,“ popsala architektka s tím, že benefitem lokality je to, že je zde příjemně i v horkých letních měsících.

Lokalita už se proměňuje.
Vzniknou tři nové tůně
Provedeny už byly terénní úpravy, čtyři stávající tůně byly pro stabilizaci vodní hladiny po nejdelší část roku prohloubeny a další tři tůně byly vyhloubeny nově. Vzniklé tůně budou propojeny novou sítí cest, která povede povětšinou 30 centimetrů nad terénem. Pro možný pohyb v mokřadech byly navrženy i pěšiny a povalové chodníky, které k relaxaci doplní dřevěná mola, lávky a vhodný mobiliář z přírodních materiálů jako sedací prvky, lavičky a celé spektrum herních prvků.
Nebudou scházet vodní hrátky tvořené soustavou koryt, Archimedův šroub, domečky nebo dřevěné houby, vážka či ježek. Svůj příbytek najdou v území brouci, netopýři, ptáci a další živočichové. Zasazeny budou nové stromy, keře a rostliny.

Takto bude vypadat nový ostravský mokřad s tůněmi (vizualizace).
„Projekt městského obvodu Ostrava-Hrabová optimalizuje vodní režim v lokalitě, přispívá k zadržování vody v krajině a současně podpoří biodiverzitu v území. Místo je naprosto vhodné pro budování tůni. V minulosti se jednalo o lokalitu protkanou rybníky, v současnosti pracuje obvod s jejich pozůstatkem,“ připomněl náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).
Dodal, že se znovu ukazuje, že černá Ostrava už je mýtus. „Naopak Ostrava patří k nejzelenějším městům v republice. Na jeho území najdeme krom řek mokřady a tůně i řadu dalších vodních prvků,“ zkonstatoval náměstek.