Článek
V roce 2019 zařadilo ministerstvo kultury synagogu mezi památky. O rok později začaly opravy stropu. Ukázalo se však, že je nutná celková rekonstrukce.
Pomyslnou tečkou za náročnou obnovou, která si vyžádala přes osm milionů korun, bylo v uplynulých dnech zrestaurování fasády. Nyní zbývá do objektu doplnit vhodné osvětlení.
Obnova interiérů podle historické fotky
„S ohledem na nedostatek financí jsme opravu řešili postupnými kroky. Nejvíc času zabralo restaurování dekorativní výmalby stěn, která byla rozdělená na čtyři etapy,“ uvedl k projektu vyškovský místostarosta Josef Kachlík (Volba pro město). Původně se o výmalbě nevědělo a odhalena byla až při technicky náročném průzkumu omítkových a nátěrových vrstev.
Interiéry někdejší modlitebny byly také zrekonstruovány podle černobílé historické fotografie, kterou se podařilo jako zázrakem vypátrat v archivu Národního památkového ústavu. Objekt byl obnoven od střechy, ta je kompletně vyměněná, až po jemnou štukovou výzdobu. Město si od zrekonstruované památky slibuje, že se stane jeho novou turistickou atrakcí.
Moravské synagogy a slavný rabi Löw
Vyškovská synagoga je vybudována v novorománském stylu. Od počátku 20. století se však židovské osídlení v důsledku stěhování do velkých měst zmenšilo ve Vyškově jen na několik desítek lidí, takže od roku 1926 se v synagoze již bohoslužby nekonaly. Židovská obec nakonec budovu roku 1929 prodala Vyškovu, které do ní umístilo sbírky městského muzea. Možná právě díky tomu objekt přestál období druhé světové války a nacismu bez úhony. Roku 1954 se vyškovské muzeum přestěhovalo a objekt koupila Církev československá husitská.
K významným zachovalým synagogám na Moravě patří například ta v Boskovicích. Na jejích stěnách jsou náboženské texty, obrazy rostlin a zvířat ze 17. století. Autory maleb byli Židé z Haliče, kteří na Moravu uprchli před pogromy kozáků.
K architektonickým klenotům se řadí i Horní synagoga v Mikulově. Patrně v ní působil přes dvacet let i jeden z nejznámějších moravských zemských rabínů Jehuda ben Becalel, tedy legendární tvůrce Golema rabi Löw.