Hlavní obsah

Villa Amonita nese barvy Lanzarote, ty dotvářejí harmonický interiér plný lokálních prvků

Kanárský ostrov Lanzarote je známý nejen svojí lávovou půdou a všudypřítomnými palmami, ale i typickou architekturou. Bílá barva tamních staveb přitom rozhodně není náhodná. Naopak, podléhá přísným regulacím, podobně jako jejich výška nebo hustota zástavby. Architekti z českého studia OOOOX z této národní barevnosti udělali přednost, která proniká i do interiéru vily. Ve spojení s vybavením z lokálních zdrojů tak vzniká sofistikovaný a harmonický celek.

Foto: Romana Ella Plaček

Architekti obývací pokoj zútulnili a spojili jej s kuchyní i jídelnou.

Článek

Villa Amonita je stavba s užitnou plochou 300 m2 z roku 2000. Původně byla určena pro pár, který si liboval ve velkém otevřeném prostoru. Ten v domě částečně zůstal, protože čeští architekti přistoupili k rekonstrukci velmi citlivě. Obývací prostor ale zútulnili a spojili ho s kuchyní a jídelnou.

Naopak koupelna podle nich potřebovala provzdušnit, což zajistilo velkoformátové zasklení, díky kterému se otevírá pohled do zahrady. Soukromí přesto není nijak narušeno. Lehkost bílé pak efektně kontrastuje s tmavě zeleným obkladem jedné stěny.

V horním patře budou mít obyvatelé domu možnost praktikovat jógu nebo se věnovat cvičení. Nachází se zde totiž prostorný sál. A milovníky letních radovánek pro změnu zaujme sousední sluneční terasa s venkovní sprchou, která je praktickým i designovým doplňkem. Jen pro větší dávku osvěžení je nutné sejít zpět na zahradu s bazénem, který chytře navazuje na obytnou terasu.

Byt v secesním domě proměnily designérky v neuvěřitelně elegantní domov

Tipy a trendy

Tam kromě stylového posezení u zdi z lávových kamenů najdou příchozí i moderní venkovní kuchyň. Pokrmy tedy můžou obyvatelé připravovat přímo na místě, aby si čas s rodinou a přáteli užili na maximum.

Citlivě, ale od podlahy

I když jsou změny na první pohled jen drobné, někde byly potřeba větší zásahy. Zejména dřevěné podlahy se čeští architekti rozhodli kompletně vyměnit, protože v daném prostředí rychle vlhnou a mohou se poškodit. Nezůstala ale ani původní dlažba, kterou pro změnu nahradil beton.

Konkrétně jde o variantu s bílým nátěrem, kterou doplňují již zmíněné zelené obklady. Beton se dále objevuje i na terasách, kde z něj byly vystavěny příčky proti větru.

Nouze ale není ani o zajímavé detaily z lávových kamenů, které pocházejí přímo z ostrova. Ty podpírají koupelnový pult a na terase tvoří dokonce celou pohledovou stěnu.

V duchu udržitelnosti

Podnebí ostrova je po celý rok stabilní a velmi příjemné. Náklady za energie jsou tedy výrazně nižší než tam, kde je potřeba v zimě vytápět a v létě chladit. Krb v obývacím pokoji tedy slouží spíše jako doplněk a má především estetickou funkci. A ložnice jsou pro případ vysokých teplot vybaveny klimatizacemi, které ale obyvatelé použijí jen během několika málo tropických nocí.

Velmi ekologicky je pojaté ohřívání vody, které zajišťují solární panely. Korespondují tak s udržitelným vyzněním vily, která byla postavena výhradně z lokálních materiálů. Stejně tak většina kusů nábytku pochází přímo z Lanzarote. Jen několik vintage kusů a doplňků bylo dovezeno z České republiky, protože interiéru dodávají kýženou osobitost.

Netradiční moderní dům zaujme svou jedinečností na každém kroku

Tipy a trendy

Související články

Rekonstruovanou vilu ovládl skandinávský styl

Báječný výhled, klid a kouzlo místa učarovaly bývalé gymnastce Tereze Salte natolik, že se rozhodla společně s manželem zakoupit vilu u Prahy a postupně ji...

Výběr článků

Načítám