Hlavní obsah

V Šebetově u Boskovic našli nejstarší roubenou stavbu na Moravě

Šebetov

Náhodou se podařilo objevit nejstarší roubenou stavbu na Moravě. Stojí v Šebetově u Boskovic a postavena byla kolem roku 1540. Jde o bývalou zemědělskou usedlost. Tvoří ji jedlové trámy, otesané sekerami, přičemž jsou ukryty pod hliněnou omítkou. Dům je bíle omítnutý, nevypadá tak jako roubenka z Beskyd či Jeseníků. Před týdnem se stal kulturní památkou.

Foto: archiv Zuzany a Jiřího Pokorných

Napravo od vrat je hlavní obytný dům, a to „roubený v kožichu“. Jinými slovy - jedlové trámy překrývá hliněná omítka.

Článek

Když si tento řadový objekt, který zatím lidé míjejí bez povšimnutí, pořídili architektka Zuzana a stavební historik Jiří Pokorní, sami netušili, nakolik je výjimečný.

Manželé předpokládali, že půjde o stavbu z 18. století. Zvědavost jim ale nedala a chtěli o objektu zjistit více. Jeho minulost odhalily letokruhy.

Minulost ukrytá v letokruzích

„Odebrali jsme z nich velké množství vzorků. Letokruhy jsou v podstatě záznamem historie a lze v nich číst. Jde totiž identifikovat, v který rok daný letokruh na stromě před pokácením vznikl,“ řekl Novinkám Pokorný.

V poddolované roubence ukazují, jak žili lidé dříve

Cestování

O analýzu vzorků z trámů se postaral znalec dřeva - dendrolog Tomáš Kyncl z Brna. Tým tamních dendrologů z Mendelovy univerzity patří ke světovým špičkám. V jejich unikátním archivu letokruhů lze putovat až do časů Římanů.

Foto: archiv Zuzany a Jiřího Pokorných

Uvnitř budovy lze najít i původní jedlové trámy.

Jedním z nejděsivějších míst na Moravě je Devět křížů. Leží u dálnice D1 mezi Brnem a Prahou. Pojmenováno je po masakru, kdy tam byl v roce 1540 povražděn svatební průvod. Právě v té době zemědělská usedlost v Šebetově vznikla.

Stavělo se z jedlových trámů, do nichž se zarazily z obou stran bukové kolíčky. Díky nim onen hliněný kožich, tedy mazanice z hlíny s příměsí slámové řezanky zabraňující praskání omítky, drží po staletí na stěnách.

Foto: archiv Zuzany a Jiřího Pokorných

Ve druhém traktu směrem do dvora je ke světnici přistavěna kuchyně s velkým komínem. Na dům pak navazují chlévy pro dobytek. V 19. století byl objekt známý jako Špidlův grunt.

„Samozřejmě jsme z objevu nadšeni. Dokonce jde prý o historicky natolik jedinečný objekt, že by k titulu kulturní památka mohl dostat i přídomek národní, což je ještě vyšší stupeň ochrany,“ uvedl Pokorný.

V budově jsou tři místnosti; průchozí síň, komora a velký pokoj. Cílem Pokorných je objekt zrekonstruovat tak, aby v něm mohli žít i se svými dvěma dětmi.

Archeologové vykutali u Brna gigantickou středověkou vápenku

Věda a školy

Grunt, porodní bába a nakonec památka

Nebýt zájmu Zuzany a Jiřího o vývoj stavebnictví na venkově, patrně by se vůbec nepřišlo na to, o jak mimořádný objekt jde. K objektu patří dvůr a hospodářská stavení. Podle odborníků je ojedinělým příkladem komplexně dochované usedlosti z národopisné oblasti Malá Haná.

Foto: archiv Zuzany a Jiřího Pokorných

Dřevěná klička brány na dvoře.

Roubenky z Beskyd či Jeseníků sice vzhledem připomínají velmi staré budovy, ve skutečnosti je většina z nich z 18. a 19. století. Nejstarší moravské roubené stavby je nutné hledat na jižní a střední Moravě a jejich trámy budou velmi pravděpodobně ukryty pod hliněnou omítkou.

Foto: archiv Zuzany a Jiřího Pokorných

Při rekonstrukci hospodářské části byly pod podlahami objeveny starší barokní půdorysy zaniklých staveb.

O minulosti šebetovského stavení se toho mnoho neví. V 19. století bylo známo jako Špidlův grunt. Poté v něm bydlela šebetovská porodní bába a poté jistý Procházka, který se ve Vídni vyučil stolařem a v tomto řemesle až do znárodnění v padesátých letech podnikal. Následně tento venkovský architektonický klenot sloužil již jen jako rekreační objekt.

Archeologové zvou do nejstarších lázní v Česku. Místo vody je v nich tráva

Cestování

Výběr článků

Načítám