Článek
„Bytové muzeum návštěvníky vrátí do dvacátých a třicátých let minulého století, kdy tato výstavní kolonie, postavená na počest stoletého trvání Vítkovického horního a hutního těžířstva, vznikala. Máme tady takový bytový standart těch třicátých let,“ řekl Novinkám Petr Lexa Přendík, kronikář nejlidnatější ostravské části Jih, kde bytové muzeum vzniklo.
Dodal, že prvním impulsem pro vznik bytového muzea bylo to, že tento obvod se sto tisíci obyvateli dosud žádné muzeum nemá. „Tedy ani žádné vzpomínky a paměti. Máme ale památkovou zónu v podobě Jubilejní kolonie, takže se to nabízelo,“ vysvětlil kronikář, který má muzeum na starosti.
Zažijte 70. a 80. léta v Československu. Retro muzeum Praha ukáže i to, nač jste možná už zapomněli
V bytě byla dlouhá léta ordinace
Jubilejní kolonie je ostravský architektonický skvost, který tvoří 23 památkově chráněných domů. Kolonie byla postavena v letech 1921–1932 Vítkovickými železárnami podle projektu Arnošta Kornera. Bytové muzeum vzniklo z bytu ve Slezské ulici 13A, který se uvolnil v roce 2021.
Původně v něm v letech 1930 až 1980 byla lékařská ordinace, pak běžný byt. Nájemník zemřel, a tak se obvod rozhodl byt za dva miliony zrekonstruovat a udělat z něj muzeum.
„Chceme Jubilejní kolonii ještě více přiblížit lidem. Aby zjistili, jak v ní lidé žili v době, kdy byla postavená. Například neměli koupelny, v Jubilejní kolonii ale fungovaly veřejné lázně. V současnosti je z objektu kavárna,“ vysvětlila ředitelka Kultury Jih Gabriela Gödelová.
Dobová kamna i horské slunce
„Měnili jsme příčky, aby byt odpovídal původnímu řešení. Provedli jsme stavební úpravy tak, že v bytě vznikla jedna velká obytná kuchyně a jeden pokoj, který vypadá jako ložnice s obývákem. Kromě toho je zde velká spižírna, splachovací toaleta, předsíň a samotná domovní chodba, která bude obsahovat panely o historii Jubilejní kolonie,“ upřesnil Přendík.
V kuchyni je replika dobových kamen i bubínková kamna Vincek. Nechybí otočné porcelánové vypínače a zásuvky či mosazná kování na oknech a dveřích.
Byt je vybaven exponáty, jež se obvodu podařilo získat od různých dárců, kteří je měli doma po svých předcích. Vše pochází z 20. až 30. let minulého století.
„Máme tady třeba masážní přístroj na elektrický proud z roku 1940, který je do dneška plně funkční. Máme i kufříkový gramofon na kliku nebo plně funkční dobový vysavač na textilie či opékač chleba. Získali jsme také horské sluníčko Tatrasun i se speciálními brýlemi,“ ukazoval kronikář přístroj pro domácí slunění.
Vstup do muzea je zdarma
Bytové muzeum v Jubilejní kolonii bude pro veřejnost otevřeno 4. února od 10 do 17 hodin. Skupiny návštěvníků se budou skládat z maximálně deseti osob a vstup bude zdarma.
V den slavnostního otevření se chystá program, kde nebudou chybět ani dobové pochoutky jako pečené kaštany, melta či chleba se sádlem. Připravena je i přednáška o Jubilejní kolonii.