Hlavní obsah

V interiéru moderního domu se snoubí dřevo s betonem

3:18
3:18

Poslechněte si tento článek

Mladý pár se dvěma dětmi měl ve Středočeském kraji postavený dům, zbývalo jej zařídit. Přáli si interiér v minimalistickém stylu a dřevěnou podlahu. To vše v rámci přesně stanoveného rozpočtu. O kompletní návrh interiéru požádal studio ysad. Jeho architekti uplatňují dřevo ve všech místnostech domu po boku přiznaných materiálů, zejména betonu.

Foto: Archiv architektů

Beton je investice, a proto není důvod jej nepřiznat.

Článek

Rodinný dům v obci ležící severovýchodně od Prahy zaujme nejen designem, ale i promyšlenými detaily. První věc, která příchozí upoutá, je betonový strop, jenž je záměrně ponechán bez jakékoli povrchové úpravy. Architekt Lukáš Vokál jej pak doplňuje dřevem, čímž vytváří zajímavý kontrast mezi surovým a přírodním materiálem.

„Nechceme levnými materiály skrývat ty drahé. Beton je v tomto případě investicí, kterou je třeba ukázat,“ říká architekt, který si libuje v přiznaných konstrukcích. Při zařizování domů rád zachovává minimalistický přístup a dává vyniknout solitérním prvkům, jako jsou designové kliky, svítidla a nábytek.

V tomto domě uplatnil skryté zárubně dveří, aby dveře splývaly se stěnami. Všechny funkční prvky navíc spojuje jednoduchá barevnost.

Hravá betonová vila nadchne svou geometrií i dechberoucími výhledy

Bydlení

V obývacím pokoji host objeví přiznanou stěnu ze ztraceného bednění, která podtrhuje texturu materiálů. Tato stěna odděluje obývák od pracovny a přidává prostoru na charakteru. Dojem surovosti materiálů podtrhují i zvolená industriální svítidla. „V celém domě jsme se rozhodli pro 3 až 4 základní materiály, které se opakují, aby vytvořily harmonii,“ dodává Lukáš Vokál.

Ve stejném stylu je zařízena i kuchyň. Betonová stěrka pokrývá zadní stěnu, zatímco dominantní ostrůvek slouží nejen jako pracovní plocha, ale i jako úložný prostor. Pod schodištěm je praktická komora na úklid a dveřmi v blízkosti kuchyně se vchází do spíže.

Kamenná stěna na přání majitelky

Odkazy na industriální styl lze objevit i v koupelnách. Ať již to jsou svítidla nad umyvadly, anebo luxferová stěna oddělující sprchový kout od zbytku prostoru v hlavní koupelně. Architekt v těchto místnostech kombinuje dřevěný nábytek s antracitovou betonovou stěrkou, jejíž výhodou je snadná údržba. Stejný styl mají i další místnosti hygienického zázemí.

Koupelna s vanou překvapí kamennou stěnou, která byla jedním z přání majitelky. Vzhled horní manželské koupelny a ložnice propojují totožné dubové obklady v tmavém odstínu. Jsou použité na stěnách, což dodává prostoru hloubku a eleganci.

Dvě podlaží domu spojuje schodiště, které má v obývacím pokoji velice subtilní konstrukci. Na úrovni vstupní haly je pak vsazeno mezi stěny. Zatímco ve spodní části dominuje plechové zábradlí, horní část vedoucí do ložnic je ze dřeva, což vizuálně odlišuje různé prostory domu.

Architekt Lukáš Vokál svým návrhem interiéru vytvořil majitelům domov s výraznými rysy a estetikou, která příchozího osloví hned po vstupu a rodině nabízí velmi stylové a funkční prostředí k životu.

Informace o projektu:

Dispozice rodinného domu: 5 + kk, 2 koupelny, wc

Obytná plocha: 230 m2

Nábytek: Masive 94

Svítidla: Elusia

Podlaha: Parket Atelier

Obří betonová kostka? Omyl! Velmi chytré řešení, které zabraňuje přehřívání interiéru

Tipy a trendy
Související témata:
YSAD
Lukáš Vokál (architekt)

Výběr článků

Načítám