Článek
Kryt v Belfastu postavili v roce 1952, v době studené války. Podobných zařízení vzniklo ve Velké Británii celkem třináct. Tento měl sloužit jako místo, odkud by v případě nutnosti byla koordinována reakce na případný jaderný útok.
Navržen byl tak, aby se v něm mohlo ukrýt 45 osob, včetně velitelů záchranných jednotek. Naštěstí jej nikdy nebylo třeba použít. „Funkční zůstal jen po krátkou dobu. Krátce po dokončení budovy se ukázalo, že se ke svému účelu opravdu nehodí, a byl pak využíván pro školicí akce,“ vysvětlila listu Standard Naoimh Quinnová z ministerstva pro komunity.
Kryt má železobetonové zdi bez oken silné 1,5 metru. To jsou shodou okolností přímo skvělé parametry pro to, aby mohl sloužit jako archiv. Právě ony silné zdi a absence oken zajišťují stabilní podmínky v interiéru, které jsou nezbytné pro uchovávání archiválií bez rizika, že by degradovaly.
Umělci podpoří dostavbu krytu ve Lvově, díla z fragmentů zbraní jdou do dražby
Zájem o využívání krytu projevila organizace spravující záznamy o historickém dědictví Severního Irska HERoNI (Historic Environment Record of Northern Ireland).
Pro stavbu, která je sama historickou památkou na éru studené války, se díky rozhodnutí o novém způsobu využívání otevřela zajímavá kapitola. V jejích zdech budou uloženy písemné záznamy, databáze, mapy a fotografie, písemné i digitální materiály zahrnující veškeré oblasti historického dědictví, průmyslových památek, obranných systémů, bitevních polí a archeologických vykopávek.
S přesunem archivu chce organizace začít v letošním roce.