Článek
Dokonale obeznámena s prací architekta a nadšená stylem interiérů, které z jeho studia vycházejí, odevzdala mu majitelka byt ke kompletní rekonstrukci. Původně zvažovala využít ho k pronájmu, ale už jen podle zaslaných fotografií ve finále jeho úprav se rozhodla ponechat si ho k využití pro vlastní rodinu při cestách do Prahy a k pronájmu připravit jiný. Ale popořádku.
Majitelka předala architektovi klíče od zastaralého a velmi smutně vyhlížejícího interiéru se slovy: „Všechno je to na vás, věřím, že uděláte nejlepší práci, jakou jsem od vás viděla.“ Přála si, aby zde příležitostně našly útočiště čtyři osoby a aby bylo možné ložnici alespoň trochu oddělit. Původně myslela i na filmaře, kteří v Praze často pobývají, stačí jim malá kuchyň, ale potřebují pohodlné spaní.
Architekt získal důvěru a měl naprostou svobodu počínání, zajišťoval kompletní rekonstrukci, stavební práce včetně výroby nábytku a dalšího vybavení. Úkol to byl velmi náročný, protože chyběla dokumentace původní stavby domu a vše bylo těžce dohledatelné. Nebylo jasné, kde se v nosných zdech nacházejí instalace, nebyly v šachtách, ale zazděné v nosné zdi.
Do nové etapy života vkročili majitelé s novým domem
„Když jsem vytvořil optimální dispozici interiéru, zjistili jsme, že právě v nosné zdi je jen úzká stoupačka, která by šla přesně středem navrženého prostoru, což nebylo možné,“ vzpomíná architekt s tím, že projekt včetně všech výkresů nábytku musel proto tvořit nanovo. Nakonec zde zůstal jediný, původní průchod.
Řemeslníci začínali náročnými demoličními pracemi. Bylo třeba srovnat křivé zdi a odhlučnit stěny i strop. Při rekonstrukci věnovali pozornost detailům historizujícího stylu, prvky domu z přelomu minulého století byly zachovány a nové interiér v tomto stylu podpořily, například bílý mramor nebo užití masivního dřeva.
Dveře i špaletová okna zůstaly zachovány, byly opraveny, nově nalakovány včetně vyčištění původních klik. Podlaha byla položena nová, ovšem je složena z dubových parket do stromečku. Nově byly dodělány i decentní římsy a stropní rozeta ke svítidlu.
Při tvorbě interiéru architekt vycházel z daného prostředí i stylu samotné stavby starého činžovního domu. Citlivým přístupem interiéru navrátil notnou dávku jeho původní noblesy a nenásilně ji skloubil s pohodlným moderním vybavením a střízlivými dekoracemi.
Kromě exotických prvků jsou do interiéru zasazeny moderně zpracované obrazy s barokními sochami Matyáše Bernarda Brauna, které podtrhují ráz historického prostředí místa. Ležérnějšího vzhledu je dosaženo pomocí méně uhlazených přírodních materiálů a struktur.
Autor: Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz