Článek
Přístroj, který se zapne, vypne a zreguluje vzdušnou vlhkost podle potřeby, je skutečným pomocníkem v domácnosti.
Oceníme i dodatečné vybavení tzv. ionizátorem, který vzduch obohacuje o záporné ionty a nám se mnohem lépe dýchá.
Co máme vědět před nákupem
Zvlhčovače se od sebe výrazně liší - technologií, vybavením, vzhledem a cenou. Výběr je pestrý, proto je důležité si uvědomit, jak často chceme přístroj používat, co od něho vlastně čekáme, kolik jsme ochotní investovat. Je rozdíl, zda ho spustíme výjimečně, nebo je naším celoročním společníkem.
Máme-li v interiéru trvale problém se suchým vzduchem, vyplatí se zvolit sofistikované provedení, které nezatěžuje obsluhou a provozem.
Preferujeme dálkové ovládání, možnost nastavení doby fungování, možnost regulovat vlhkost a jako bonus navíc ionizátor.
U všech přístrojů sledujeme hlučnost, protože jsou většinou v ložnici, dětském pokoji či v pracovně. Důležitý je rovněž výkon, velikost nádržky a délka fungování bez nutnosti výměny vody.
Zvlhčovač vzduchu dobře pracuje pouze v uzavřené místnosti, nedáváme ho ani do blízkosti oken, dveří. Patří na zem, nikdy na nábytek.
Typy zvlhčovačů
Teplou párou: přístroj zvlhčuje vzduch sterilní vodní párou, která vzniká odparem v tenké vrstvě na topném prvku, tzv. filmový var. Vysoká teplota likviduje bakterie, provoz je hygieničtější.
Zvlhčování ultrazvukové: vytváří z vody malé kapičky, které ventilátor vyfukuje do vzduchu, kde se jejich odparem zvyšuje vlhkost vzduchu. Z přístroje vychází viditelná a rovnoměrná mlha.
Chladnou párou: proud vzduchu prochází přes mnohavrstevné vložky s antibakteriální úpravou, ze kterých se odpařuje voda. Ve vložkách se zachycují nečistoty.
Když je třeba odvlhčit
Můžeme mít i problém opačný, příliš mnoho vzdušné vlhkosti. Zejména ve starších domech nás může potrápit, protože znehodnocuje potraviny, oblečení.
Rychlým a levným řešením jsou absorpční sáčky různých vůní, které lze umístit do skříní nebo zásuvek. Tkanina na povrchu pytlíčků propouští vlhkost pouze dovnitř a brání jejímu úniku zpět. Sáček vydrží asi 4 až 6 týdnů.
Další možností jsou speciální pohlcovače vlhkosti a zápachu, které fungují na tabletový systém 2 v 1. Pro svůj provoz nepotřebují elektrickou energii, stačí pravidelně měnit absorpční tabletu.
Pohlcovač je vhodný do menších i středních prostor, oceníme ho ve spíži, skříňce na potraviny, ve sklepě nebo v šatně.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.