Článek
Starší dům, který si majitelé vybrali z nabídky realitních kanceláří, jim vyhovoval klidnou polohou s dobrým dopravním spojením, decentním architektonickým stylem a zachovalým stavem.
Nejvíce však jeho budoucí obyvatele nadchlo prostorové řešení. „Zvenku nenápadný, ale zevnitř láska na první pohled,“ vysvětlují.
„Líbil se nám otevřený, přehledný a vzdušný interiér, především impozantní průhled celým domem od vstupu až na zahradu a dále přes pole do krajiny, a proto jsme se hned rozhodli pro jeho koupi.“
Majitelé nestáli o náročnou rekonstrukci starší stavby, spíš si představovali důkladnou proměnu interiéru podle svých představ a vkusu.
Promyšlená dispozice
Stavba využívá celou zastavitelnou šířku úzké parcely, vymezenou předepsanými odstupy od hranic pozemku.
Dům je orientován od severozápadu, kde je vstup z malé předzahrádky, směrem na jihovýchod do zahrady. V bočních fasádách je jen minimum oken, což poskytuje obyvatelům soukromí. Protáhlá vstupní hala rozděluje dispozici na dvě téměř symetrické části.
Po levé straně od vstupu se nachází šatna, WC a další zázemí, po pravé straně dvojgaráž. Vstupní hala vede k centrálnímu schodišti volně zavěšenému v otevřeném prostoru, do něhož přichází denní světlo velkými prosklenými plochami ze tří stran.
Nalevo se otevírá průhled do kuchyně, po pravé straně se nachází jídelna, průčelí zaujímá hala s vysokým stropem – obývací pokoj s vysokými francouzskými okny.
Na západním nároží k domu přiléhá krytá dřevěná terasa přístupná francouzskými okny z jídelny i z obývacího pokoje. Dřevěná paluba pokračuje k nově vybudovanému bazénu, který si mohou díky posuvnému akrylátovému zastřešení užívat obyvatelé domu po mnoho měsíců v roce.
Schodiště propojuje přízemí s velkou obytnou halou v patře. Díky hezkému výhledu a útulnému vybavení se dá využít i k relaxaci. Obklopují ji pracovna, ložnice, koupelna, sauna, velká šatna, na západní i na východní straně se vychází na dva balkóny.
Interiér proti nudě
„Dům, postavený před téměř deseti lety, se nám líbil také proto, že má praktickou a zároveň velkorysou dispozici, místnosti na sebe logicky navazují, na vše je dostatek místa,“ vysvětluje hostitel.
Morálně a technicky ale dům již trochu zastaral a majitelé se rozhodli pro nové fasády a kompletní vnitřní rekonstrukci – nové koupelny, dveře, obklady a především vybavení interiéru.
Z původního vybavení zůstala jen kuchyňská linka, vyrobená na míru, vana a poměrně zachovalé dřevěné podlahy. O základní návrh požádali architekta Jana Kyzlinka, který byl autorem celkového architektonického návrhu domu, při výběru designu a barev se však z velké míry řídili vlastním vkusem. Základ tvoří přírodní materiály, především dřevo, kámen a kůže.
Uklidňující kombinaci hnědé, béžové a smetanové oživují doplňky ve zlaté a červené barvě, citlivě vybalancované přesně tak, aby celek vyzníval elegantně, nikoli však fádně.
Skříňky a stoly jednoduchých tvarů sousedí se sochami, vázami, lampami a dekoracemi, které sem přinášejí originalitu, pestrost a nevtíravou zdobnost – nejlepší zbraň proti nudě. Nábytek a některé doplňky si majitelé vybrali na cestách po Evropě, italský luxus se tu snoubí s francouzským šarmem a německou klasikou.
O tepelnou pohodu v domě se nově stará i klimatizace, okna stíní exteriérové žaluzie. Vnitřní klima je příjemné díky promyšlenému rozvržení prosklených ploch. Prudké odpolední slunce je stíněno krytou terasou.
Technické údaje
Zastavěná plocha: 170 m² + terasa
Užitná plocha: 264 m²
Konstrukce: betonové základové pasy, zdivo Porotherm, vnější kontaktní zateplení (EPS 100 mm), celodřevěné schodiště, dřevěný krov
Výplně otvorů: plastová okna s izolačními dvojskly, předokenní hliníkové žaluzie na el. pohon, vnitřní dveře dýhované a lakované do obložkových zárubní
Vytápění: ústřední plynové, teplovodní rozvody v podlaze, v koupelnách žebříkové radiátory