Článek
Jablka, hrušky, meruňky, rybíz, angrešt, bylinky nebo třeba řepa, dýně či mrkev - to vše a mnoho dalších chutných plodin dozrává na našich zahrádkách. Jak se jejich přívalem nenechat zaskočit a zpracovat je tak, aby chutnaly i přes zimu?
Sušení bez chemie
Sušení je nepostradatelným způsobem zpracování potravin v každé moderní domácnosti. Je totiž nejstarší, nejzdravější a nejlevnější konzervací ovoce, zeleniny, hub, bylinek či semen. Potraviny se v moderních elektrických sušičkách usuší rovnoměrně, rychle, bez zbytečných konzervačních látek a zachovají si všechny vitaminy a minerály.
Skládací sušičky tvoří odnímatelné tácky (plata, sítě), které před sušením poskládáme na sebe. Mechanismus pro sušení najdeme pod i nad naskládanými tácky.
Regálové sušičky mají pevný plášť, kde jsou umístěny vyjímatelné regály, plata a síta. Mechanická část je buď dole, nebo na boku.
Ventilátorové sušičky (s vestavěným ventilátorem) foukají na potraviny teplý vzduch, který urychluje průběh sušení.
Konvekční sušičky využívají při sušení proudění tepla. Topné těleso je vespodu jednotky. Teplo stoupá přes potraviny, odpařuje z nich vodu a suší je.
Nezbytný mixér
Také mixéry doma potřebujeme každou chvíli k drcení ledu, rozmělňování ovoce, k přípravě koktejlů a omáček. Práce v kuchyni je pak snadná. Jednotlivé typy se liší vybavením, počtem rychlostí i velikostí.
Stolní mixéry s vlastní nádobou jsou postavené na pracovní ploše. Skládají se z odnímatelné skleněné, plastové nebo ocelové nádoby a z elektrického zařízení.
Čepele mixéru jsou umístěny v nádobě, otáčejí se různou rychlostí a obvykle mívají více možností nastavení, některé mají až šestnáct rychlostí, kapacitu 5-8 šálků, ta se ale u různých modelů liší.
Ručními mixéry (tzv. tyčáky) lze mixovat v pevných nádobách všech tvarů a velikostí. Podmínkou je pouze větší otvor nádoby, než je hlava mixéru. Fungují na elektřinu i na baterie. Jsou přenosné a mívají tři základní rychlosti.
Odšťavňovače se vyplatí
Oblíbené jsou odšťavňovače, ale před jejich nákupem je důležité zvážit, jaké ovoce a jak často budeme odšťavňovat. Přístroje lze rozdělit do čtyř kategorií. Všechny mají své specifické vlastnosti:
Odstředivé odšťavňovače (centrifugy) ovoce či zeleninu nejprve nastrouhají. Pak rozprostřou kolem centrálního struhadla a vylisují šťávu. Jsou vhodné ke zpracování šťavnatého ovoce, ale dokážou zpracovat prakticky jakoukoliv surovinu.
Tlakové (šnekové) odšťavňovače pracují s nízkými otáčkami tak, že nejdřív rozmělní vhozené ovoce či zeleninu a pak šťávu protlačí přes jemné sítko. Jsou ideální pro odstředění šťávy z listové zeleniny či bylinek, ale zvládnou i jiné suroviny.
Mechanické (ruční) odšťavňovače mají šnekovou šroubovici. Umí zpracovat šťavnaté ovoce, bylinky a listovou zeleninu.
Citrusovače jsou určené k získání čerstvé šťávy pouze z citrusů a dělí se na mechanické a elektrické. Mechanický citrusovač je k dostání ze skla, plastu nebo kovu a hodí se pro občasné použití. Jednou z variant jsou ruční pákové lisy.
Elektrický citrusovač je rychlejší a méně namáhavý, protože je lisovací trn roztáčen motorem spotřebiče.