Článek
Nepřirozené sezení
Celý den za počítačem? Počítejte s tím, že se dostaví bolesti zad, krční páteře a kloubů. A zpětně ovlivní mizerný pocit ze sebe, utlumí v aktivitě. Proto čas věnovaný pohybu není ztrátový, naopak. A když už sedíme na židli, věnujme pozornost správnému sezení a výběru kvalitní židle. Student sedí ve škole a pak i doma za stolem mnoho hodin a nepohne se.
Ergonomie na jedničku
Výška stolu: Optimální výška pracovní desky by měla umožnit, aby lokty svíraly pravý úhel a deska nepřetlačovala předloktí. Ideální výška se pohybuje od 72 do 78 cm.
Hloubka desky stolu: Pracovní deska musí poskytovat dostatek místa pro monitor a klávesnici. Vzdálenost obrazovky od obličeje je ideálně od 50 do 70 cm, a také by se měla upravit hloubka desky (od 80 do 100 cm).
Původně to měla být rekonstrukce synova pokoje, nakonec prošel proměnou celý byt
Poloha kloubů: Předejděte zánětům karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému a zvažte podpěry pro klouby. Gelová podložka pro správné uchopení myši a ergonomická opěrka chodidel pro nohy tak mohou předejít problémům.
Poloha monitoru: Horní okraj obrazovky by měl být ve výšce očí, abyste se vyhnuli nadměrnému naklánění.
Plně nastavitelná židle: Je alfou a omegou dlouhé výdrže. Židle by měla umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podpořit podporu páteře na správném místě.
Dostatek světla
Domácí studium vyžaduje přísun denního světla a jeho nositelem jsou okna. Platí: čím větší okna, tím více světla. Jen u francouzských (tedy fasádních) oken počítejte s tím, že světlo prostupuje pouze jejich horní částí. Přinesou sice do interiéru více světla než okna standardní, ale nikoliv v podobě dvojnásobku při dvojnásobně zasklené ploše.
Čerstvý vzduch
Kromě denního světla je podstatný i svěží vzduch. Nejjednodušší je otevřít pravidelně okno a krátce, ale intenzivně větrat. V pasivních moderních domech se setkáme s tzv. rekuperací. Tedy se systémem řízeného větrání s rekuperací tepla a nepřetržitého přísunu čerstvého vzduchu.
V zimě je interiér ohříván, v létě ochlazován. V pokoji se vytvoří příjemné vnitřní klima, nehrozí pocit dusna, zvýší se koncentrace, předejde únavě a poruchám spánku. Řízené větrání navíc ocení alergici, astmatici, jelikož všechny škodliviny, prach, alergeny a další nečistoty z venkovního prostředí jsou zachyceny v jemných filtrech.
Student a elektronika
Snazší obslužnost a nabíjení notebooku zajistí tzv. komunikační zásuvky. Využít lze například USB zásuvky s nabíječkou pro připojení mobilního telefonu, čtečkami karet nebo HDMI konektorem, pomocí kterého můžete připojit osobní počítač k projektoru. Vybavit studentský pokoj USB zásuvkou není nic složitého. USB zásuvku lze vyměnit namísto klasické elektronické zásuvky. Její kryt stačí jednoduše odšroubovat a vnitřní elektrostrojek nahradit USB blokem, který změní střídavé napětí 230 V na stejnosměrné 5 V a 1000 mA. Nakonec jen přišroubujete pohledový kryt s USB zakončením.
Pohyb mezi učením
Dlouhým sezením se nenaučí dítě více, naopak. Utlumí se, zpomalí a bude neefektivní. Mezi úkoly je důležité mít pohybovou aktivitu. Dobré je mít možnost se protáhnout: v pokojíčku nebo vedlejším pokoji zařiďte „malou tělocvičnu“, jestliže máte zahradu, určitě ji využívejte. A to i v zimě. Čerstvý vzduch a pohyb posilují imunitu a kvalitní spánek.
Anketa
Inspirací do dětského pokoje mohou být i astronauti, interiér se díky nim promění ve vesmírnou stanici
Může se vám hodit na Zboží.cz: Psací stoly, Kancelářské židle, Lampičky, Zásuvky s USB, Nabíječky pro mobilní telefony a tablety