Článek
Suchá finská sauna
Jednou z možností je saunová kabina v prostoru, další je malá vestavěná sauna, obložená dřevem. Třetím typem domácí sauny je venkovní domek.
Při stavbě klasické finské sauny se používá dřevo kvalitní, trvanlivé a odolné vůči vysokým teplotám. K obkladům se hodí skandinávský smrk (hladké světlé dřevo s minimálním obsahem pryskyřice) nebo kanadská borovice (lehce načervenalé dřevo bez suků).
Pro vnitřní vybavení pak africká vrba abachi (dřevo s minimální tepelnou vodivostí), která chladí, takže dotek lavice s pokožkou těla je příjemný. Lze využít i tuzemské materiály, ty jsou ale pórovité, nemají potřebnou absorpční schopnost a mnohem dříve se opotřebují.
Sauna se dá postavit svépomocí, ale vhodnější a rychlejší je stavba sauny na klíč renomovanou firmou.
Jak saunu vytápět
Saunu lze vytápět kamny s parním vyvíječem schopným kombinovat klasický suchý způsob vyhřívání s vlhkým prostředím parní lázně. Jejich součástí je nádobka na vonné esence. V sauně se dá topit i elektrickými kamny, na něž se položí lávové kameny nebo kameny z finské žuly a polévají se vodou.
V rodinných saunách se osvědčila kamna s ovládacím panelem umístěným uvnitř. Topit se dá také elektronicky řízeným kontrolním panelem, který hlídá předem nastavené hodnoty a výrazně snižuje spotřebu energie. V malých saunách používáme topidla s potřebným výkonem.
Technické požadavky
Ať už si vybereme samostatnou kabinu v místnosti nebo saunu vestavíme přímo do obezděného prostoru, musíme mít rovnou podlahu, samostatný přívod elektrického proudu do ovládací skříňky mimo kabinu a odvětranou místnost. U vestavěných saun lze připravit pod kamny otvor pro přisávání čerstvého vzduchu a pod stropem místnosti otvor pro odsávání vzduchu.
Pozor na vlhkost |
---|
Vlhkost vzduchu v sauně by se měla pohybovat od 15 do 30 %. Vyšší vlhkost nemusí každý snášet. Na trhu je velký výběr vlhkoměrů nebo termostatů, které hlídají poměr mezi vlhkostí a teplotou. Při vyšší vlhkosti by mohlo dojít k přehřátí organismu. |
Nenáročná infrastruktura
Pro infračervenou kabinu je charakteristická nízká spotřeba elektřiny, protože se vyhřeje za pět až 10 minut a teploty uvnitř se pohybují od 40 do 60 °C. Přitom pocení v infrasauně je mnohem intenzivnější, jelikož záření proniká hluboko do tkání. Proto není nutné opakovat cykly prohřívání a ochlazení.
Tento způsob saunování je vhodný pro všechny, kteří potřebují prohřát bolestivé svaly a klouby, vyhovuje sportovcům i lidem s nemocným srdcem, pro něž se finská sauna nehodí.
Kam umístit infrasaunu
Kamkoli do interiéru domu, bytu či rekreační chalupy. Může stát v koupelně, v hale nebo klidně i v ložnici, už proto, že zabere jen přes 1 m² plochy. Montáž infrasauny je jednoduchá a nezabere víc než cca 35 minut.
Nejsou nutné žádné stavební úpravy. Na rozdíl od domácích saun nepotřebujeme přívod či odtok vody ani speciální elektrickou přípojku se samostatným jističem. Ke zprovoznění stačí běžná 230V zásuvka. Příkon infrasaun se pohybuje od 1,5 do 1,7 kW.
Co možná nevíte:
- Délka pobytu v sauně je individuální. Po 15-20 minutách se tělesná teplota zvýší asi o 1,5-2 °C a začínají se ničit choroboplodné zárodky a viry.
- Vhodné je pozvolné ochlazování, aby nedošlo k prudkému zvýšení krevního tlaku.
- Saunujeme se před večeří nebo dvě hodiny po ní, před spaním i před masáží.
- Saunování je nevhodné nebo zakázané po vyčerpávající tělesné nebo duševní námaze či po vydatném jídle nebo nalačno, po sportovním zápase, při virózách nebo zánětlivých onemocněních a u žen v období menstruace nebo v těhotenství.