Článek
Zrak ani záda by neměly trpět dobou strávenou nad knihami a u počítače. Vydatný spánek pak podporuje celkovou fyzickou a psychickou kondici.
To, že jsme se k sobě v době studia po těchto stránkách chovali macešsky, zjistíme o pár let později, kdy si nasadíme brýle a bolestí zad nás zbaví až cvičení a fyzioterapeut.
Nákup židle
Pro dlouhodobé a časté sezení jsou vhodné židle ergonomické nebo přímo zdravotní, opatřené certifikátem. Jejich kvalita však může být různá. Dokonce ani cena, obvykle kolem 10 000 Kč, nemusí být při nákupu tím správným vodítkem.
Je lepší, když si student kvůli tělesným rozměrům a váze vyzkouší židli osobně, nejlépe několik dní. Některé značky nabízejí k vyzkoušení výrobku čtrnáctidenní i delší lhůtu. Ptejme se po této možnosti, protože židle, na které se nám v prodejně chvíli sedí pohodlně, nemusí být ta pravá.
Židli vybíráme i s ohledem na pohyby, které během učení vykonáváme, např. ohýbání do strany k zásuvkám, k rýsování, šití na stroji, psaní na klávesnici a směrování hlavy k monitoru.
Dbáme na kvalitní zpracování mechanismu židle, který má fungovat i po četných přenastaveních. Potah musí být příjemný a vypratelný, nebo omyvatelný. Vhodné jsou neklouzavé materiály sající pot, např. semiš, bavlna.
Kvůli mobilitě kolem stolu si pořídíme židli na kolečkách, která jsou opatřena ochrannou gumou šetrnou k podlahové krytině.
Zdravá opora zad
Židle by neměla tělo fixovat, jakkoli ve správné ergonomické poloze, ale umožnit mu zdravý pohyb s potřebnou oporou zad, loktů i nohou. Klenutí opěradla podpírá záda v esovitém prohnutí páteře. Podmínkou je individuálně nastavitelná výška a hloubka sedáku, výška opěradla.
Stehno a lýtko svírá úhel 90°, přitom tvar sedáku nesmí stlačovat krevní oběh zadní strany stehen. V aktivní fázi může být sedací plocha nakloněna mírně vpřed s možností pohybu do stran při fixaci zad ve správné poloze. V odpočinkové fázi je optimální náklon mírně vzad.
Výškově nastavitelné područky podpírají lokty v pravém úhlu a zároveň se mohou pohybovat pod stolovou deskou.
Ani sebelepší židle nenahradí svalům a kloubům přirozený pohyb, proto se po 40 až 60 minutách sezení protáhneme a projdeme. Déle se stejně nedokážeme plně soustředit.
Práce u stolu
Při výběru pracovního stolu se řídíme výškou postavy studenta a dbáme na správnou kombinaci se židlí.
Stůl pro dospělého by měl mít výšku 70-75 cm, šířku 70-80 cm, délku 135-160 cm. Optimální jsou pracovní stoly ve tvaru písmene L či U, kdy je vše po ruce.
Stůl pro studium u počítače by měl mít odkládací plochu, výsuvnou desku pro klávesnici, nástavec na monitor, plochu pro psaní a počítač.
Nastavitelná výška stolu s regulovatelným sklonem pracovní plochy vyhovuje zádům i měnící se výšce náctiletého studenta. Tzv. rostoucí nábytek zahrnuje stoly, u nichž nastavíme desku do výšky od 51 do 82 cm (odpovídá 112 až 200 cm výšce dítěte/dospělého).
Plochu stolu lze naklánět podle typu výrobku do 30° i 55°, pro psaní je obvyklý sklon zhruba 18°.
Několik typů světel
Přirozené světlo je ideální, takže studijní koutek dáme k oknu. Pravákovi má světlo dopadat z levé strany, levákovi z pravé. Stejná zásada platí pro umístění stolní lampy. Tu při studiu používáme spolu s centrálním osvětlením, jednotlivě jsou nedostačující!
LED zdroje ve studentském pokoji rozmístíme podle barvy světla. Studené bílé (až modré) světlo dosahující svítivosti kolem 5000 kelvinů (K) stimuluje aktivitu, podporuje uvolňování serotoninu, takže se hodí k pracovnímu stolu. Zato brzdí tvorbu melatoninu, který vyvolává spánek.
Proto se aspoň dvě hodiny před uložením ke spánku pohybujeme v prostoru osvětleném teplou bílou, LED zdrojem se svítivostí kolem 2700 K. Přímo k lůžku je vhodné umístit zdroj se svítivostí 2000 K, nejlépe se stmívačem.
Na oddělené používání studeného a teplého bílého světla by měli dbát rodiče hyperaktivních žáků s problematickým usínáním včetně toho, že nebudou psát úkoly chvíli před spaním.
Investovat můžeme do tzv. MWL lampy (My White Light – Moje bílé světlo), která umožňuje nastavení četných variací bílého světla různé intenzity a svítivosti, např. od 3200 K (teplé světlo) do 10 000 K (studené světlo).
Klid na učení i spánek
Kvalitní dveře izolují studentský pokoj od ruchu z kuchyně nebo z pokoje dovádějícího sourozence. Trh nabízí speciální odhlučňovací dveře, za ně si ale připlatíme.
Někteří náctiletí se rádi učí na posteli, používají ji jako pohovku. Zvolíme-li proto pro spaní rozkládací sedačku, vybereme tu s kvalitní ložnou plochou, výrobcem určenou k trvalému spaní.
Velikost postele závisí na výšce studenta. Dosáhne-li výšky 175 cm, bude potřebovat lůžko 200 či 220 cm dlouhé a 100 cm široké. Rošt a matrace se k sobě musí hodit, např. pěnové matrace se na pevném laťkovém roštu propadají a ztrácejí pružnost.
Platí, že na neprodyšnou pevnou podložku nebo pevný laťkový rošt pokládáme pouze pružinové nebo taštičkové matrace. Pěnové a latexové matrace si pak rozumějí s lamelovými a segmentovými rošty.
Do pokoje menších rozměrů pořídíme vyvýšenou postel, pod níž je vestavěný pracovní prostor. Obývají-li malou místnost dva sourozenci, řeší rodiče jejich spánek patrovou postelí.
Využít lze lůžko, které zasuneme pod běžnou postel, prostor šetří také postel sklopná do skříně.
Kam s věcmi
V menší místnosti se vyplatí skříň na míru se zásuvkami a oddělenými částmi, v nichž mají své místo šaty i knihy.
Stěny využijeme k umístění polic, podobně také šikminu střechy v podkroví, pořídíme širší parapety, sedáky a postel s úložným prostorem.
U pracovního stolu nesmí chybět zásuvky a police, příp. pojízdné kontejnery.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.