Článek
U automatické závlahy vybíráme mobilní nadzemní nebo podzemní systém, který je vhodný pro členité zahrady nebo opravdu velké plochy.
Správnou instalací automatického závlahového systému dosáhneme značných úspor, času i vody. Konkrétní řešení zavlažovacího systému tedy raději konzultujeme s odborníkem.
Na výběru hadice záleží
Podle Ing. Petra Nováka ze specializovaných center Bauhaus jsou základem klasického zavlažování hadice, které přenášejí vodu tam, kde je potřeba. Výběru hadice věnujeme patřičnou pozornost, neboť pro každou činnost se hodí jiná délka a průřez.
Ale všechny by měly mít dostatečnou tloušťku stěny nebo výplet uvnitř. Jen tak se nebudou lámat a kroutit nebo měnit tvar při změně tlaku či teploty.
Při nákupu si prohlédneme řez na konci hadice. Zde by mělo být patrné pletivo jako jedna z vrstev. Pozor, u méně kvalitních hadic bývá opletení pouze natisknuté!
Spotřeba vody na 1 m2 trávníku je až 5 l/den. Tomu je nutné přizpůsobit tloušťku hadice. Nad 200 m2 dáme přednost 3/4" hadici, která zajistí dostatečný přísun vody.
Důležitou roli hraje i celková délka hadice. Tlakové ztráty v 1/2" hadici jsou několikanásobně větší než u 3/4", a proto u délky hadice nad 30 m by měl vždy být větší průměr. U 3/4" hadice je zase krajní délka přibližně 50 m, a to nejen z důvodu ztráty tlaku, ale i kvůli obtížné manipulaci s těžkou a dlouhou hadicí.
Zvýšení vstupního tlaku vody u 1/2" hadice ale nepomůže. Kvůli vyššímu vstupnímu tlaku totiž dochází ke změnám v proudění vody v hadici a tím k dalším tlakovým ztrátám, které jsou pak mnohem větší.
Optimální čas zálivky
Zaléváme zásadně ráno nebo v podvečer, kdy není půda rozpálená. V opačném případě bychom mohli rostlinám přivodit teplotní šok, nebo je dokonce spálit. Za vysokých teplot se navíc voda z půdy odpařuje a její spotřeba může stoupnout až o 30 %.
Na propojení hadic a jednotlivých dílů zavlažovacího systému poslouží rychlospojky. Pro připojení koncového postřikovacího zařízení pak využijeme stopspojku. Při odpojení postřikovače automaticky zastaví vodu a my nemusíme neustále zapínat a vypínat přívod vody.
Ve výbavě pro zalévání by neměla chybět koncová hlavice nebo pistolový nástavec. Koncová stopspojka zajistí snadnou výměnu např. mezi univerzální postřikovací pistolí a trávníkovým zavlažovačem.
S automatikou ušetříme nejen finance
S automatickým systémem závlahy ušetříme čas, starosti, peníze i množství spotřebované vody.
Automatický počítač řídící zavlažování si umí sám zjistit, zda je závlaha aktuálně potřeba. Připojením čidla půdní vlhkosti nebo dešťového senzoru zajistíme, že systém zahradu zbytečně nepřelije. Závlahu si také můžeme naprogramovat podle potřeby.
Samozavlažovací systém 2 v 1
Aby měla zahrada v teplých slunečních dnech dostatek vláhy, použijeme samozavlažovací systém 2 v 1, který zaručí rostlinám stálou svěžest.
Tento druh automatického zavlažování tvoří obrubník, rozvodové hadičky a postřikovače. Využijeme ho ve sklenících, skalkách, zeleninových i květinových záhonech.
Instalace je jednoduchá a zvládneme ji sami. Stačí vykopat rýhu, do ní zasadit obrubník a připevnit ho plastovými kolíky. Zeminu kolem obrubníku urovnáme a pak zvolíme místo pro postřikovač.
V sadě přiloženým děrovačem uděláme v obrubníku dírku, do ní nacvakneme konektor s hadičkou a nakonec obrubník připojíme zahradní hadicí se spojkami k vodnímu řadu.
Jednotlivé postřikovače a kapkové závlahy se dají nastavit individuálně. Zavlažování lze také rozdělit do několika sekcí.
Kromě pohodlí uspoří systém 2 v 1 odběr vody, protože zahradu kropí přesně tam, kde potřebujeme. My jen v pravý čas otočíme kohoutkem nebo připojíme vodní hodiny. Stačí jen navolit hodinu a den, kdy se má kropení spustit.
Pravidla zavlažování podle Jiřího Hlaváčka, produktového specialisty Gardena
- Udržujeme stálou vlhkost
- Zavlažujeme méně často, ale důkladně
- Zaléváme pozdě večer nebo brzy ráno
- Udržujeme listy suché
- Dávkujeme vodu správně
- Zavlažujeme cíleně celou oblast
- Dodáme větší množství vody po částech
- Zavlažujeme úsporně
- Vyvarujeme se přemokření
- Používáme kvalitní, hlinitou půdu