Článek
V každém ročním období je zahrada Marie a Tonyho Newtonových plná barev. Nikdy nesklouzává do poněkud fádní variace ve stylu „50 odstínů zelené“. Obdobím, kdy se rozehraje desítkami barev naplno a odhalí tak světu své pravé kouzlo, je ovšem podzim. Zelenou zde doplňují žlutá, oranžová, červená, růžová, fialová i modrá. Je jen málo barev na malířské paletě, jež by v této zahradě nebylo možné objevit.
O zahradě z Walsallu jsme již psali v loňském roce. Britská média o jejích majitelích pravidelně píší jako o manželském páru se „zelenými prsty“. Tak se v Británii obecně říká lidem, kteří mají velké pěstitelské či zahradnické nadání a vše jim pod rukama jen kvete a bují. Snímky a záběry právě této zahrady v hrabství West Midlands se pak nejen v britských médiích objevují každoročně.
Nelze se tomu divit. Tak barevně pestrou směsici, jíž vytvářejí stromky a keříky zasázené do sofistikovaně promyšlených skupin, nenabídnou návštěvníkům ani leckteré botanické a dendrologické zahrady. Tím spíš na tak malé ploše.
Oba manželé letos dosáhli věku 71 let. A svému koníčku se věnují už 37. rokem. Za svým domem mají v současnosti vysázeno na 3000 rostlin, jež pokrývají všechna vegetační patra. Jsou tedy mezi nimi byliny, keříky i stromy různých velikostí. Návštěvník při podrobnějším prohlížení mezi nimi objeví 450 azalek, 120 japonských javorů a 15 jalovců šupinatých, které jsou charakteristické svým modravým jehličím. Jak píše web britského deníku Metro, manželé za ta léta do svého koníčku investovali asi 15 tisíc liber, tedy v přepočtu přibližně 448 tisíc korun.
Britové jsou svým nadšením pro zahradničení vyhlášení a rádi v této dovednosti soutěží. Asi málokoho proto překvapí informace, že Newtonovic zahrada je držitelem spousty ocenění, včetně toho nejhodnotnějšího – Nejlepší zahrada Británie. Díky médiím však její věhlas sahá daleko za hranice ostrovů a po celý rok se do malého městečka vydávají turisté z celého světa, aby se mohli obdivovat její kráse.
Manželé se do práce na svém barvami hýřícím království pustili v roce 1982, poté co paní Marie nastoupila do důchodu. V současnosti jim stačí věnovat údržbě a drobnějším úpravám dvě hodiny denně. „Bylo velmi uspokojující využít tolika dovedností a udělat si všechno vlastnoručně. Kromě dvou rostlin jsme si všechny ostatní zasadili sami. Obzvláště příjemné je vidět snímky pořízené z výšky. Odhalují, že zahrada připomíná obličej sovy. To jsme nikdy nezamýšleli, je to taková roztomilá náhoda,“ svěřila se pro web Daily Mailu Marie Newtonová.
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.