Článek
Výběr peřiny je poměrně důležitá záležitost. Vliv má roční období, obvyklá teplota v ložnici, rozmanitost materiálů a jejich vlastnosti i naše osobní specifika. Může tím být třeba atypická výška, různé alergie apod. Pokrývky v obchodě najdeme pod označením letní, zimní a celoroční. A rozdíly jsou mezi nimi velké. My se zaměříme na pokrývky zimní a celoroční.
Zimní a celoroční zahřejí
Kvalitní zimní peřina skvěle izoluje teplo, ale zároveň je prodyšná, lehká. Výborná je na chladnější měsíce v roce, ale také pro všechny, kteří rádi spí s otevřeným oknem a preferují chlad. Kdo chce vyloženě zimní peřinu, má obvykle ve své výbavě i speciální letní provedení.
Někomu spíše vyhovuje celoroční peřina. Je to zlatá cesta, tedy dobrá volba: v létě se v ní nepotíte, v zimě je vám hezky teplo. Šikovná je pro spaní v ložnici, kde je teplota vyšší, kolem 19 až 22 °C.
Spaní na boku jako viník vrásek i asymetrií
Přikrývka a materiál
Záleží na osobních preferencích, ale raději dejte přednost přírodním materiálům, a tudíž kvalitě. Pro přehlednost se jako povrchový materiál nabízí:
- Mikropolyester: je méně prodyšný, levnější, ale příjemný na omak, dobře odvádí pot.
- Bavlna: přírodní, skvěle prodyšná, na omak je pevnější, vyšší pořizovací cena.
- Možná je i kombinace mikropolyesteru a bavlny. Přikrývka má delší životnost, odolnost, lze ji prát na vyvářku. Vhodné je ji použít, když nás čeká častější praní. Zajímejte se i o výplně. Alergikům se doporučuje duté vlákno, skvěle drží tvar a snadno se doma udržuje.
- Velmi oblíbené jsou přírodní materiály: třeba 100% bavlna s bambusovými vlákny.
- Dlouhou životnost mají vlněné přikrývky s vynikajícími termoregulačními vlastnostmi. Jsou prodyšné, hypoalergenní, ale pocitově tužší.
- Péřové deky z kachen či hus nás v zimě logicky zahřejí nejlépe, jsou nadýchané, měkké, lehoučké, ale např. kachní peří může někomu dráždit čich. Top je samozřejmě prachové peří.
Povlečení a údržba
- Před prvním použitím povlečení vždy vyperte. Při praní ho nezapomeňte obrátit naruby, a lze-li, zapnout zipem atd. Perte ho na 60 °C, vyberte kvalitní prášek a zapomeňte na aviváž.
- V sušičce opatrně, lépe méně než více. Když se totiž povlečení přesuší, bude pomačkané. Zejména bavlněné povlečení nemusíme vysušit dokonale, právě naopak.
- Možné je zvolit i tzv. dvě spínací přikrývky, jsou to dvě tenčí peřiny, jež se v zimě sepnou v jednu hřejivou.
- Existuje i přikrývka s označením 4 roční období a nabízí tři varianty. Letní a celoroční přikrývku lze užít samostatně či je spojit v jednu zimní.
Z peřin obléknutých do exotiky se vám nebude chtít ven
Polštář? Často se chybuje
Bolest krční páteře má start v nevhodném polštáři. Podle odborníků je velkou chybou pořídit si velký polštář o rozměru 70 × 90 cm. A to proto, že neslouží jako podpěra hlavy a krku, ale ležíme na něm i částečně zády. Mnohem vhodnější jsou malé polštáře o velikosti 50 × 70 cm.
Polštáře mají kromě různé velikosti i jinou hmotnost, což je provázané s množstvím náplně a pak i s výškou. Rozhoduje zde poloha při spaní. Kdo spí na břiše, ocení nižší hmotnost, na boku je dobrá střední (cca 1100 g) a při spaní na zádech si lze dovolit nejvyšší hmotnost.
Povrchovým materiálem je polyester, bavlna či směs bavlny a polyesteru. Výplně jsou z dutého vlákna, paměťové pěny (dokonale se přizpůsobí tvaru) či péřové (většinou kombinace prachového a klasického peří).