Článek
Skladiště ve čtvrti Limehouse nese jméno Duncana Dunbara, skotského obchodníka s vínem a tvrdým alkoholem, jenž jej koupil v poslední dekádě 18. století a svůj kvetoucí obchod předal v 19. století svému synovi, pozdějšímu lodnímu magnátovi. Dům je proto možné objevit v ulici Narrow street s velkým zeleným štítem a žlutým nápisem Dunbar Wharf.
Není to ostatně jediný původní prvek, který zůstal na domě a zejména v domě zachován. Podobně jako v dalších proměněných skladištích v okolí, také v prvním patře tohoto domu majitelé zachovali například rumpál s kladkou, venkovním ramenem a lanem, pomocí kterých se nakládalo zboží do domu.
Celková plocha podlah domu je 325 čtverečních metrů. Po kompletní proměně vznikl v bývalém skladišti plnohodnotný moderní domov.
Kuchyň provázanou s první velkou společenskou zónou nalezne návštěvník hned v přízemí, kde je také koupelna a technické zázemí domu. Část plochy přízemí zabírá garáž s kapacitou pro dva vozy.
Většinu prvního patra zabírá rovněž společenská zóna, směrem do ulice je pak umístěna hlavní ložnice, která je doplněna vlastní soukromou koupelnou.
Nad ložnicí je vytvořeno obytné podkroví, kde jsou další dva pokoje s maličkou koupelnou a galerií nabízející hezký pohled právě na celou místnost pod sebou. Ta je protažena až pod střechu, díky čemuž působí velice prostorným dojmem a host si zde tak snadno představí, jak zde asi dříve fungovalo skladiště.
Původní industriální minulost stavby připomínají zachované cihlové zdi, přiznané dřevěné trámy a zejména drobné detaily využívané při každodenním provozu.
V prvním patře, stejně jako v přízemí, jsou zachované velké dvoukřídlé nakládací dveře. Směřují nejenom do ulice, ale také přímo nad řeku.
Dům stojící v jedné z nejstarších ulic východního Londýna se objevil na trhu v nabídce realitní kanceláře Unique Property Company, jež mj. zdůrazňuje, že dům zapsaný na Seznam budov zvláštního architektonického nebo historického významu 2. stupně „je neuvěřitelně dobře zachovaným kusem londýnského industriálního dědictví”.
Zejména z exteriéru doznal vzhled domu od historických dob jen minimální změny, což je zásluhou majitelů, kteří tomu věnovali až puntičkářskou pozornost, poznamenávají makléři na svém webu.
Může se vám hodit na Seznamu:
Anketa
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.