Článek
Majitelé si na pozemku, jejž koupili od příbuzných, nechali postavit montovanou pasivní dřevostavbu. Dům hledali podle katalogů různých dodavatelů, nakonec se inspirovali u sousedů, kde mohli vše vidět na vlastní oči.
Vybraná společnost našim hostitelům doporučila zhotovitele betonové základové desky.
„Pravda, deska nebyla nejlevnější, určitě by bylo možné ji mít i za polovinu. Ovšem firma, která nám stavěla dům, vyžadovala absolutní přesnost co do rozměrů, plus měla podrobné požadavky i na její další parametry a vlastnosti. Jinak by nebylo možné na ní postavit dům a zaručit, že bude skutečně pasivní," vysvětluje majitel domu Jaroslav.
Rychlost stavby domu zaskočila majitele i sousedy.
„Ráno přijelo několik jeřábů a náklaďáků, s nimi parta zhruba třiceti lidí. Do večera stály všechny obvodové zdi. Druhý den přivezli schodiště, smontovali ho venku a pak jeřábem zapustili dovnitř do domu. Nakonec vše zakryli střechou,” pochvaluje si majitel, který si na stavbu domu vyhradil dva týdny dovolené.
Precizní příprava
Vlastní stavbě předcházelo nezbytné setkání s architektem a naplánování úprav dispozice domu a jeho vybavení. V obývacím pokoji i v dalších místnostech přibyla hlavně okna.
Velké prosklení, které si majitelé přáli, nebylo možné realizovat kvůli riziku přílišného přehřívání interiéru v letních měsících. Ze stejného důvodu bylo třeba oželet i krb. S obojím se nakonec majitelé smířili. V obýváku je tak alespoň čtveřice velkých oken.
Upraveno pro dlouhány
Důležitým faktorem, jemuž bylo třeba přizpůsobit spoustu prvků v domě, byla výška našeho hostitele. Měří necelé dva metry, a tak s architektem prošli, co všechno bude potřeba upravit. Byla to třeba výška oken, která jsou ve většině místností posazena o něco výše, než bývá zvykem.
Zvýšená je rovněž pracovní plocha u kuchyňské linky, výše je zavěšena toaleta a také umyvadla v koupelnách.
„Tohle je věc, kterou bych určitě všem vysokým nebo naopak menším lidem doporučil. Nechat si všechno upravit podle své výšky, aby se jim žilo doma pohodlně," radí Jaroslav.
Stálá tepelná pohoda bez topení
Majitelé vytápějí dům tepelným čerpadlem s rekuperací.
„Stále jsme ještě překvapení, jaké je tu teplo. My jsme z paneláku, takže jsme zvyklí si spíše přitápět. Tady máme stále příjemně kolem 23 až 24 stupňů, bez jakéhokoli topení. A pořád je tu čerstvý vzduch, bez nutnosti neustále otevírat okna, na což jsem byl v paneláku zvyklý," říká hostitel.
To, čím jinak nenápadně vyhlížející domek každou návštěvu hned zaujme, je trojice solárních panelů na ohřev teplé vody na jeho čelní straně.
„Nám se to takhle líbí, že se ta čelní stěna trochu rozbije, a zároveň je to pro ně nejlepší místo. Na panely svítí slunko už od rána až do pěti hodin odpoledne. Teď například, a to je venku celý den pod mrakem, je teplota vody v nich 50 °C,“ kontroluje údaje hostitel.
Praktická dispozice domu
V přízemí slouží menší pokojík jako pracovna, dále jsou tu tzv. menší koupelna se sprchovým koutem a toaletou a obývací pokoj propojený s kuchyní. Vedle koupelny je ještě technická místnost domu.
Schody vedou do horního patra, kde je ložnice, další dva pokoje plus šatna. Jeden z pokojů slouží jako hostinský, nás zaujala funkce druhého – je vyhrazen jako sušárna a žehlírna prádla.
Dominantou obývacího pokoje je velká bílá sedací souprava, kterou si majitelé pořídili v době, kdy ještě bydleli v paneláku. Už tehdy ji však vybírali s vědomím, že ji jednou budou mít v novém domě.
Se sedačkou pěkně ladí skříňky pod velkou plazmovou televizí. Původně plánovaný křišťálový lustr nahradila dvojice plochých kulatých svítidel, jež doplňuje barvy střídající světlo, které je nenápadně ukryto v rohu místnosti za květinami.
„Květiny se staly mým koníčkem, když jsme se sem přistěhovali,“ usmívá se Jaroslav a ukazuje nám v jiném rohu obývacího pokoje mandarinku.
„Tu mám už přes dvacet let. Zasadili jsme s tatínkem semínko mandarinky a takhle nám vyrostla! Stěhuje se všude se mnou. Pro vaše čtenáře mám ovšem jeden praktický tip: dejte kaktusy před okna v přízemí. Dříve nám na ně pořád skákaly kočky. Od té doby, co jsem rozmístil na všech parapetech kaktusy, už tam nelezou.“
Promyšlené bezpečí
Majitelé při zařizování domu dbali na jeho zabezpečení před nežádanými návštěvami. Zvolili snad všechna opatření, která pravidelně doporučujeme i na našich stránkách.
Okna opatřili ochrannými fóliemi a přidali i na dálku ovládané venkovní rolety. Dům hlídá bezpečnostní systém.
Technická data
Zastavěná plocha: 107,31 m2
Celková plocha podlah: 69,2 m2 (přízemí), 57,12 m2 (horní patro), 18,1 m2 (garáž)
Dodavatel: RD Rýmařov
Model: Nova 101 Evo
Typ stavby: Pasivní dřevostavba
Konstrukce: Dřevěná, výplň sádrovláknité desky Fermacell
Střešní krytina: betonová taška KM Beta Briliant černá
Okna: dřevěná a plastová, trojskla, střešní - Velux, ostatní dodaná spolu se stavbou
Koupelny: Siko
Vytápění: tepelné čerpadlo vzduch/voda s rekuperací Atrea + solární panel na čelní straně domu
Zabezpečovací systém: Jablotron
Zahrada: Realizace zahrad Olomouc