Článek
Jednoduchý šedý domek na kovových nohách a umístěný na pláži působí na první pohled jako nezajímavá kostka vyrobená z nějakého běžného materiálu. Při pohledu z dálky by člověk hádal možná tvárnice, při pohledu zblízka pak už vytuší spíše lehkou stavbu s obklady buď z teraca, keramiky, nebo možná z umělého kamene. Ovšem, chyba lávky!
Jak ukazuje 28letý ekologický aktivista Gary Bencheghib, domek s půdorysem o rozloze 12 m2 je postavený z recyklovaných plastových tašek. Na jeho výrobu jich spotřeboval 35 000, přičemž všechny byly sesbírány jako odpad nashromážděný v řekách na ostrově Bali.
Z recyklovaného plastu není přitom vyroben jen samotný domek. Jak se lze přesvědčit uvnitř, z téhož materiálu je vytvořen také veškerý nábytek, ať již to jsou kuchyňské skříňky, kostra postele, stěny sprchového koutu, nebo další. To vše vzniklo pro změnu z nasbíraných a recyklovaných plastových pohárků a brček.
Obyčejnou chýši postavili z nečekaného materiálu
Výtvarnice upcykluje starý nábytek, používá k tomu sklo, pryskyřici a rostliny
„Rozhodl jsem se, že můžeme recyklovat plasty, které sbíráme z řek, a ukázat, co s tím můžeme udělat,“ řekl Bencheghib při prohlídce svého obydlí s agenturou Reuters.
Mladý muž stojí v čele hnutí „Sungai Watch“, jehož cílem bylo během posledních dvou let vyčistit ucpané řeky, znečištěné pláže a nelegální skládky na ostrovech Bali a Jáva ve snaze zabránit tomu, aby odpadky putovaly do oceánu. Po dokončení svého prvního domu vyrobeného z recyklovaných plastů se Bencheghib snaží model domu dále rozvíjet a jeho cílem je výroba těchto příbytků ve větším měřítku. Mohou totiž velmi dobře sloužit jako obydlí pro oběti přírodních katastrof.
Gary Bencheghib nezůstává ve svém úsilí ani zdaleka sám. Například plážový klub Potato Head na Bali se k jeho úsilí přidal snahou o nulový plastový odpad. Namísto toho, aby jej vyhodili, vytvářejí z něj v klubu nábytek a dekorace. Hosté tak mohou obdivovat pestrobarevné židle, stolky, koupit si náhrdelníky, krabičky na papírové kapesníky a tácky. „Je to zkrátka a jednoduše proces, který je založený na kreativitě. Podíváme se na odpad, který vzniká, a pak se snažíme být s využitím vědy, designu a různých prvků tvořiví v tom, co s ním můžeme dělat,“ říká Simon Pestridge z Potato Head, který pořádá pro zájemce workshopy na téma možností zpracování plastového odpadu.
Plast je třeba nejprve vyčistit, pak se rozdrtí na vločky a z nich je následně možné vytvářet spoustu věcí. V klubu z nich například vytvoří pestrobarevnou směs, tu vysypou do formy a vytaví potřebný tvar. Z něj pak vzniknou buď jen desky určené k dalšímu zpracování, anebo celé kusy nábytku či rozličných designových doplňků.
Jak připomíná agentura Reuters, ikonické pláže na Bali byly v posledních letech na vrcholu monzunového období posety plastovým odpadem, protože silný vítr a déšť smývají znečištění ze sousedního ostrova Jáva. Podle údajů balijské vlády bylo mezi říjnem a prosincem 2022 zaznamenáno nejméně 600 tun odpadu.
Místní i turisté jsou však optimističtí a domnívají se, že se Bali díky snaze likvidovat plastové odpady ve své přírodě a zpracovávat je na nové produkty vydává „správným směrem“.