Článek
Kotle na biomasu se liší podle toho, pro jaký druh paliva jsou určeny. Obecně je nutné počítat s tím, že takové kotle nejsou levné, a proto investice do nich vložená se vrací až časem.
Při splnění určitých podmínek můžeme získat na zakoupení kotle státní dotaci podporující ekologické využití energií.
Druhy kotlů na biomasu
Stát podporuje pouze kotle s nízkými emisemi a požadovanými technickými parametry, které nám poskytne prodejce kotle. Zařízení na biomasu se vyrábějí z oceli či litiny. Déle vydrží kotle litinové. Jednotlivé modely se liší i různými typy hořáků, podavačů a dalším příslušenstvím. Podle použití druhu biopaliva rozlišujeme několik základních kategorií kotlů na biomasu:
Kotle na pelety jsou dobrou investicí, která se nám do několika let vrátí. Snadná je nejen jejich obsluha, ale i údržba. Kotle jsou na ruční i samočinnou (automatickou) dodávku paliva. V druhém případě se pelety připraví do zásobníku a zařízení si je samo odebírá podle nastavené teploty v řídicím systému. Výkon kotlů je od 10 do 30 kW.
Zplynovací kotle na dřevo a brikety z biomasy se hodí do rodinných domů a menších budov s centrálním vytápěním, ale i pro ohřev teplé užitkové vody. Výkon těchto kotlů lze regulovat. Jsou sice levnější než kotle na pelety, ale nejsou tak pohodlné na obsluhu. Zplynovací kotle na dřevo se hodí i jako doplňkový zdroj vytápění vedle jiného otopného systému.
Krbová kamna a krbové vložky jsou určené zejména na dřevo (polena a brikety). Vyrábějí se v nejrůznějších provedeních, ale i s rozdílným příslušenstvím a dalšími funkcemi.
Kombinované kotle se spíše než v domácnostech využívají v zemědělských a dřevozpracujících podnicích, protože v nich lze spalovat různé druhy biomasy od pelet až po zemědělské zbytky. Tyto kotle se pohybují ve vyšších cenových hladinách.
Aktuální dotace na kotle
Rozhodneme-li se pro kotel na biomasu, máme při splnění určitých podmínek nárok na dotaci od státu. Tím se o dost sníží cena kotle.
V rámci efektivního využívání zdrojů energie běží nebo se chystají kotlíkové dotace v krajích Královéhradeckém, Ústeckém, Plzeňském, Středočeském a Moravskoslezském.
Celostátně probíhá rovněž příjem žádostí o podporu v programu Nová zelená úsporám. Peníze od ministerstva životního prostředí ale dostane každý kraj, který bude ochoten přispět polovinou ze svého rozpočtu.
Příspěvek lze získat na kterýkoli kotel uvedený v Seznamu výrobků a technologií (SVT) dostupném na webových stránkách Státního fondu životního prostředí ČR (http://registrace.nzu2013.cz/np/vyhledavanivyrobku/).
Nová Zelená úsporám
Nová Zelená úsporám začala s příjmem žádostí 1. dubna 2014 a potrvá do vyčerpání zdrojů, maximálně však do 31. října 2014 (www.nzu2013.cz).
Při určení výše dotací na kotel je směrodatný hlavně jeho typ a také, zda se současně provede zateplení obálky domu.
O dotace na kotel nebo kamna na biomasu – pelety, brikety, dřevo i jiná biopaliva – mohou zažádat i ti, kteří nebudou dům zároveň zateplovat, dostanou však o něco nižší příspěvek.
Podpora se týká i kotlů na biomasu s ruční dodávkou paliva (max. 50 000 Kč) nebo samočinnou dodávkou (max. 100 000 Kč) a rovněž krbových kamen na biomasu (max. 50 000 Kč). U všech typů zároveň musí částka odpovídat maximálně 75 % z celkové ceny kotle.
Navíc lze čerpat i 5000 Kč na zpracování odborného energetického posudku, který je třeba k žádosti přiložit.
U kotlů na biomasu byl zrušen požadavek na velikost akumulační nádrže.