Článek
Podle kurátora výstavy Markuse Laumanna představuje Ikea společenský fenomén. "Je to podnik, který silně ovlivnil to, jak vlastně nakupujeme nábytek a jak zařizujeme své byty," uvedl. Expozice představuje výrobky firmy od 50. let, je na ní k vidění přes sto exponátů.
Hlavní slovo má nábytek ve stylu skandinávské moderny s tradičními organickými formami, použitým dřevem a přírodními látkami.
Výstava představuje designové originály, jež Ikea napodobila
Exponáty výstava zasazuje do dobového kontextu a představuje je spolu s originálními výrobky slavných tvůrců, které švédský nábytkářský gigant v levné variantě napodobil.
Jedním z takových kousků je například křeslo Pöang, které se v provedení Ikey stalo mnohem známější než jeho originální předloha od Alvara Aalta.
Stejný osud potkal v některých zemích i Thonetku. Ikea jí ponechala původní tvar, náklady na její výrobu však snižovala použitím jiných výrobních technologií.
Úprav se dočkala i slavná Thonetka č. 18
Nutno ale podotknout, že originální Thonetka je jen jedna - ta z ohýbaného dřeva od firmy Ton. Firma bratrů Thonetových, kteří za Rakouska-Uherska otevřeli své továrny na ohýbaný nábytek a obchod v Čechách a na Moravě, začala jako první s masovou výrobou. Přišla i s úsporným balením výrobků, které Ikea převzala.
Autoři ukazují návštěvníkům výstavy také zařízený obývací pokoj z výrobků Ikea, které Rakušané kupují ve švédském nábytkářském gigantu nejčastěji. Výsledek by se prý od toho českého nejspíš příliš nelišil.
Nejvýraznější odlišnosti jsou v nábytkovém zařízení obývacích pokojů, které se výrazně liší.
Podle průzkumu a statistik obývací pokoj průměrné rodiny v Rakousku mívá 25 metrů čtverečních, laminátovou podlahu se vzorem buku a světle žluté zdi. Zatímco Němci a Švýcaři dávají přednost šedé či nažloutlé sedačce, Rakušané volí nejčastěji modrou.
Kupují celou soupravu - gauč, křesla i podnožku. Nechybí konferenční stolek, play station a vystavené poháry z fotbalových přeborů. Většinu zařízení v pokoji Rakušanů ale tvoří produkty spíš domácích nábytkářských firem.
Výstava potrvá do 11. července. Muzeum nábytku ve Vídni s adresou Andreasgasse 7 je otevřeno denně kromě pondělí. Vstupenka pro dospělého stojí 6,90 eur, pro děti 4,50.
Ikeu založil sedmnáctiletý chlapec
Nábytkářská firma Ikea vznikla jako firma jednoho muže. V roce 1943 ji založil tehdy sedmnáctiletý Invar Kamprad. Název je složeninou počátečních písmen jeho jména, statku jeho otce Elmtaryd a jeho švédského bydliště Agynnaryd. Původně se jeho firma specializovala na punčochové zboží a podobné výrobky denní potřeby, nábytek se na seznamu objevil až roce 1948.