Článek
Viktoriánský dům byl rázem zapomenut a Sarah s manželem začali bourat a stavět znovu. Na jihu Londýna ve čtvrti Dulwich hraničící s Crystal Palace, částí, která je nejvyšším bodem Londýna a je z ní krásný pohled na město, se začal interiér domu vybudovaného v druhé polovině 50. let 20. století Austinem Vernonem razantně měnit.
„Ten prostor měl ohromný potenciál a dům úžasnou historii,“ říká Sarah.
„Vnitřní okna zvyšovala světlost domu, přispívala k propojení interiéru a poskytovala další možnost výhledu do okolí. Dům má tolik chytrých prvků, očividně byl navržen s opravdovou vášní a smyslem pro detail. Kdybychom si někdy najímali architekta, aby nám postavil dům, doufali bychom, že vytvoří přesně takový.“
Barevný přístup výtvarnice
Sarah Hamiltonová se živí jako výtvarnice a barvy jsou pro ni denní potřebou a vášní. V domě má zároveň i studio, kde vyrábí tisky, pohlednice, tácy, dřevoryty, rámy zrcadel a spoustu dalších předmětů.
Její díla se prodávají v několika renomovaných obchodech v Británii, jako jsou třeba Conran Shop, Heals, nebo Designer’s Guild. Její výtvarné vnímání a cítění je v domě vidět.
Kombinuje barvy, hraje si se světlem, zaplňuje prostor předměty z cest nebo krátkých výletů. Ty jsou pak pro ni inspirací a objevují se jako hlavní motiv v její práci.
Od podlahy
Do domu se Sarah sice okamžitě zamilovala, ale přesto ho čekalo mnoho úprav. Proměnou prošly kuchyň i koupelna, k odsunu byly donuceny vestavěné skříně ukrývající starý kotel, všechny stěny dostaly nový nátěr.
Zachována byla dřevěná podlaha, kterou jen v obývacím pokoji zakrývá koberec.
„Když máte omezený rozpočet, musíte občas dělat kompromisy. Obývací pokoj je umístěný nad ložnicí a z praktických důvodů jsme proto podlahu zakryli kobercem, který tlumí kroky. Kdyby záleželo jen na našich preferencích, dřevěná podlaha by dostala zvukotěsný podklad a my bychom se těšili z krásné barvy a struktury dřeva.“
Podlaha ovšem není jediný prvek, který je v domě kompromisem. Sarah zmiňuje i jídelní stůl, jehož správná a finální verze se stále hledá. Jinak ale dům poskytuje vše, co od něj Sarah čekala.
Pro rodinu je domovem, pro Sarah studiem, kde může tvořit. Má zde svůj ateliér plný polic a skříněk i s velkým stolem, kde všechny věci vznikají.
V policích je pak spousta oblázků, drobných ručně vyrobených předmětů z Mexika nebo Indie, keramiky z 50. let a dalších předmětů, kterým Sarah nemůže odolat.
Svůj dům Sarah otvírá i lidem, kteří mají zájem o její výtvarná díla, nebo těm, kteří jsou zvědaví, jak vypadá dům zevnitř.
V rámci každoročního festivalu Dulwich Festival, který se koná v polovině května, je majitelka zajímavého domu, výtvarného talentu a citu pro barvy připravena provést návštěvníky po svém slunném, optimisticky laděném domě a nechat je nahlédnout do své dílny.
Martina Paulová, www.modernibyt.cz