Článek
Chceme odpočívat vleže, pohodlně se natáhnout a užívat si léta. A modulové sestavy jsou k tomu jako stvořené. Mají měkké opěrné polštáře i příjemné matrace, na kterých záda nebolí.
Nábytek celoročně venku
Tvar venkovní sedačky, velikost a počet sestavených modulů je na nás. Můžeme si je dopřát na velké terase i na malé ploše. Některé sedačky nabízejí i odnímatelné područky a zádové opěrky, které se dají zasunout do jiné části. Všechny ale mají velmi kvalitní textilie opatřené vrstvou bránící proniknutí vody dovnitř nábytku nebo speciální rychleschnoucí výplně, kterým vlhkost nevadí.
Sestavy jsou tedy určeny k celoročnímu pobytu venku, na zimu se nemusejí nikam stěhovat. A to je při jejich rozměrech velká výhoda!
Jídelní stůl a židle mají samozřejmě svoje místo jisté, ale využíváme je spíše ke stolování. Kolik židlí potřebujeme, určuje počet členů v domácnosti, ale vždy myslíme i na hosty.
Populární jsou rovněž houpačky, které milují hlavně děti, nebo houpací sítě, v nichž relaxují dospěláci. Tak si je klidně dopřejte, nejlépe v tichých koutech zahrady.
Z praktického hlediska je rozumné vybavit se i rozmanitými skříňkami a uzavíratelnými boxy s víkem, do nichž uložíme sedáky, polštářky, hračky i časopisy. Zahrada je uklizená a v případě nečekané přeháňky máme doplňky rychle v suchu.
Najdi vhodné místo
A kam s posezením? Nejlépe blízko ke vstupu do domu, zároveň ale preferujeme klidné a tiché místo, kde nás neruší sousedé, kde je závětří a polostín.
Když nebude nábytek pod zastřešením, dbáme na to, aby byl velmi odolný vůči povětrnostním vlivům. Výběr správné zahradní sestavy ovlivní i povrch, na kterém bude stát. Je to trávník, dřevěná terasa, dlažba?
Kovový nábytek není vhodné postavit přímo na trávu, protože se boří. Pozor i na mezery dřevěných prken, tenké nožky židlí by se mohly propadat.
Materiál pod drobnohledem
Dřevo - preferujte kvalitu, vyplatí se to. Zahradní nábytek je vystaven rozmarům počasí a musí hodně vydržet. Kromě smrku a borovice se nabízí tvrdší a odolnější buk, dub. Mezi top se řadí exotické dřeviny, třeba teak, který skvěle snáší vodu.
Také se zamyslíme, zda je dřevěný nábytek stohovatelný, skladný a jak snadno se s ním manipuluje.
Ratan - patří mezi přírodní materiály, je lehký, vzdušný, lze ho jemně obrousit a obnovit bezbarvým lakem na dřevo.
Hitem je umělý ratan, který je takřka nezničitelný. Ten kvalitní věrně imituje vzhled toho přírodního, ale nepotřebuje žádnou speciální péči.
Kov - elegantní, lehký, bezúdržbový (s práškovým lakováním), odolný a s dlouhou životností. Vyrábí se z hliníku, někdy oceli. Oba materiály mají vysokou nosnost, jsou nenáročné na údržbu. Komfort chladného kovu doplňují syntetické tkaniny, dřevěné prvky (područky), hřejivé podušky, měkké polstrování, polštáře.
Plast - je lehký, snadno se udržuje, nevadí mu letní přeháňky. Vybírejte kvalitnější sortiment, vyhnete se tak blednutí barev a nízké nosnosti nábytku. Preferujte tvrdé plasty s delší životností, volte barevné designové kousky, třeba se zabudovaným LED osvětlením.
Údržba plastu potěší: povrch nábytku stačí ostříkat hadicí a očistit hadříkem.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.