Článek
Mezi oblíbené stálice patří smrk, borovice a jedle. Trendem je pak jedle kavkazská, která má krásně husté jehličí, rovnoměrný trojúhelníkový vzrůst a je vysoce odolná. Nejlépe zvládá přechod z chladného do teplého prostředí, jehličí zůstává zelené po dlouhou dobu. Všichni oceníme i to, že nepíchá a se stromkem se dobře manipuluje.
Jedině zdravý stromek
Nakupujte jen u prodejců, kteří mají živé stromky vystavené venku. V teplém prostředí rychleji osychají, začnou opadávat a na Nový rok jste už bez jehličí.
Zkuste zjistit původ stromku, způsob jeho pěstování. Důležitá je vizuální kontrola.
Jak převézt vánoční stromek? Je třeba dbát na pár pravidel
Stromek před nákupem postavte do prostoru a jemně s ním zatřeste. Nikde nesmí být polámané větve, jehličí padat, ale vše má dobře „držet“, být pružné a sytě zelené. Dobrým vodítkem kvality může být váš nos a intenzivní lesní vůně.
Uskladnění před Štědrým dnem
Už jste si vybrali? Nechte kmen stromku ofrézovat na průměr 6 cm, čímž bude připraven na usazení do stojánku.
Jestliže máte doma rychloupínací stojánek, pak frézování nepotřebujete. Doma stačí jen seříznout patku kmene o přibližně 2 až 3 cm, aby strom lépe sál vodu.
Pro pohodlný převoz i skladování nechte strom obalit sítí. Ponechte ji tam až do doby usazení do stojánku. Mezitím stromek uskladněte na chladném místě, pokud možno bez přístupu slunečních paprsků.
Stromek a prostor
Mít obří strom až po strop je efektní, ale myslete na své prostorové možnosti. Nejde jen o výšku, ale také šířku. Počítejte s tím, že větve se ještě hodně rozloží, protože na nich budou vánoční ozdoby. Z tohoto ohledu oceníte rovný stromek s pevným kmenem a symetrické větve.
Anketa
Historie vánočního stromku: původně odháněl duchy
Mohlo by vás zajímat
Může se vám hodit na Firmy.cz: Prodej vánočních ozdob a stromků