Článek
Trendem je sice střízlivý prostor pro spánek, ten však nemusí být fádní. „Ráda kombinuji nábytek různých stylů. Noční stolky, komody a skříně ve stejném designu mohou vzbuzovat unifikovaný dojem. V takovém případě je dobré přidat doplňky a dekorace, které rozbijí jednolitost,“ radí interiérová návrhářka Jana Vařechová Holoubková.
Jedinečného vzhledu podle ní dosáhneme několika oblíbenými prvky, které prostor na posteli i v její blízkosti zútulní, jako polštářky, lůžkoviny, koberce, závěsy, svítidla a obrazy.
Červená, žlutá a oranžová barva mají v ložnici pro někoho nežádoucí stimulující efekt, a tak je využije jen v detailech. Působí-li ložnice na severní straně příliš studeně, zvolíme bez obav jejich tlumené odstíny.
Osvětlení volte podle barvy světla a funkcí
Správná pozice
Platí, že v pokoji ve tvaru čtverce situujeme postel přímo na středovou osu.
Obdélníkový tvar vybízí k vycentrovanému postavení lůžka u jedné z kratších stěn. Spíme-li naproti oknu s krásným výhledem, odměnou nám je po probuzení pohled do zeleně či na modrou oblohu. V ideálním případě vidíme také na dveře, což vzbuzuje pocit bezpečí. Ten většina lidí ztrácí, když leží s hlavou těsně pod oknem. Navíc je ruší světlo a hluk zvenku.
V malé ložnici přistavíme čelo postele nejlépe ke středu nejdelší stěny. Noční stolky a osvětlení po stranách volíme nástěnné nebo integrované do čela postele. Šatní skříň by neměla překážet při vstávání z lůžka. „Skříně s otočnými dveřmi jsou sice o něco užší než skříně s posuvnými dveřmi, ale zase je nutno počítat s prostorem při jejich otevření,“ upozorňuje Radek Potužák z oddělení ložnic XXXLutz.
Při výběru velikosti postele zohledníme i rozměry ložnice. Nesmí ji zabírat celou, pamatujeme na dostatečně široké průchody.
Typy posteli
Tvar rámu, výška a způsob zpracování čela určují vzhled lože. Vše by přitom mělo ladit s ostatním vybavením ložnice.
Dlouhodobě nejoblíbenější jsou klasické postele z dřevotřískové či dřevěné konstrukce. „Jejich výhodou je výběr z různých dekorů, které lze jednoduše sladit s ostatním nábytkem, i snadná údržba - stačí je otřít. Velmi populární jsou v kombinaci s vestavěnými úložnými prostory,“ říká Petra Kendíková, manažerka pro sortiment ložnic v IKEA Česká republika.
V módě jsou celočalouněné postele s vysokým čelem. Bývají potažené plyšovým sametem, koženkou, umělou kůží. „Potenciální nevýhodou může být jejich horší údržba, s níž ale pomohou snímatelné a vyměnitelné potahy,“ podotýká Petra Kendíková.
Na trhu nechybějí ani kovové postelové rámy. Vyniknou zejména v subtilním okrasném designu. Stálicí jsou tzv. kontinentální modely (boxspringy), postelové systémy z několika částí a se zvýšenou spací plochou. „Samotná postel bez ohledu na konstrukci nám kvalitní spánek nezaručí. Vždy je rozhodující souhra roštu, matrace, polštáře, deky a textilu,“ připomíná Petra Kendíková.
V ložnici s tvrdou podlahou si k posteli pořídíme měkký kobereček s delším chlupem či umělou kožešinu, abychom do nich mohli ráno ponořit bosá chodidla.
Je dobré vědět
- Klasická postel čalouněná i z masivu sestává z roštu, matrace a rámu. Každou z těchto složek vybíráme zvlášť.
- Boxspring tvoří pružinový box, pružinová matrace a topper.
- Standardní rozměr postelí pro jednolůžko je 90 x 200 cm, pro manželskou postel 180 x 200 cm.
- Dvojpostel (francouzská postel) má rozměry 140 x 200 cm, žádaný rozměr je také 160 x 200 cm.
- King Size (americká postel) je velká manželská postel o rozměrech 200 x 200 nebo i 200 x 220 cm.