Článek
Když se řekne příjemný interiér, nemluvíme tím jen o dispozici, nábytku a vybavení. Máme na mysli i kvalitu vzduchu, která má obrovský vliv na zdraví, naši náladu a životní energii. Normální a přirozené je větrat okny, ale jsou lokality, kde si tím pustíme domů prach, pyl a rozmanité škodliviny.
Na řízené větrání přispěje stát
V letošním roce mohou vlastníci rodinných domů nově prostřednictvím dotace Nová zelená úsporám získat na jednotku řízeného větrání s rekuperací až 100 000 Kč. U bytových jednotek je výše příspěvku 35 000 Kč. „Podpora úsporných opatření bude výhodnější a zmírní se nároky při administraci žádostí. Státní fond životního prostředí ČR s předstihem informuje o všech změnách a podmínkách pro dotace, které budou platit od září 2023,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává, že dotace pokryje 50 % nákladů spojených s pořízením větrací jednotky a její instalací.
Nezdravý interiér
Koncentraci škodlivin v interiérech zvyšujeme i dýcháním a zvýšenou metabolickou činností. Vylučujeme oxid uhličitý. V novostavbách, i z bytového vybavení, se mohou uvolňovat těkavé látky, fenoly, acetony a jiné chemikálie. Co s tím? Jak mít doma zdravý vzduch? Zkusme si pomoci chytrým a výkonným zařízením, jež umí nárazově čistit a zvlhčovat vzduch.
Přijatelnou hladinu znečišťujících látek ve vnitřním ovzduší dokáže zajistit centrální řízené větrání s rekuperací tepla i výkonné čističky vzduchu. V moderních utěsněných domech a bytech totiž kvalitní ovzduší pouhým větráním zajistit nelze. „Větrací jednotky nabízí i další praktické funkce, mezi které patří i kontrola vlhkosti vzduchu. Dokážou reagovat na aktuální situaci a podle potřeb ji upravit,“ říká Luboš Rydlo z firmy Korado.
„Speciální klimatický modul zdokonalí účinek řízeného větrání, protože dodatečně umí upravit teplotu a vlhkost vzduchu. Instalace je vhodná v domech, ve kterých je dosaženo vysoké energetické účinnosti. Stavby se v létě přehřívají, což způsobuje nepříjemné vnitřní klima v podobě pocitu těžkého vzduchu a vede k problémům s koncentrací, únavou. Úkolem modulu je dochlazování nebo naopak dohřívání vzduchu podle potřeby a ročního období, stejně jako probíhá i optimalizace vlhkosti,“ vysvětluje Roman Šubrt z firmy Zehnder.
Nemáte rádi klimatizaci?
Příjemný a svěží vzduch zvládá zajistit i klimatizace, ale ne všichni ji preferují. Dobrým tipem jsou ochlazovače vzduchu, jež fungují na principu odpařování. Ve spodní části má přístroj nádobu s vodou.
Přístroj nabízí funkci větrání, chlazení, vlhčení i ionizaci vzduchu. Součástí jsou i dvě chladicí náplně, které lze v běžném mrazáku nechat namrazit a pro zvýšení účinnosti vložit do nádoby s vodou.
Vzduch z ochlazovače a zvlhčovače lze namířit pomocí lamel přímým směrem nebo i zapnout tzv. kývání směrem nahoru, dolů a do stran.