Článek
Strohá stavba s mohutnými vikýři je doplněna výraznou dlouhou prosklenou lodžií v patře. Tu vynášejí menší cihlové pilířky.
Obdélná okna stavby jsou dřevěná posuvná (tzv. americká), v přízemí pak jsou před okna osazeny dekorativní mříže.
Interiér je řešen opravdu velkolepě, za vstupním vestibulem se nachází hala se schodištěm do patra v duchu Raumplanu (prostorového plánu, který nabízel výškové a rozměrové řešení místností podle jejich funkce). Prostorové uspořádání i architektonické detaily odkazují zřetelně na školu Adolfa Loose.
Halu zkrášlil luxusní obklad
Hala je obložena hnědým mramorem v kombinaci se světlými mramory u parapetní zídky schodiště. Pod velkým trojkřídlým oknem haly jsou umístěny mramorové květinové truhlíky se skleníkem uprostřed (skleník má důmyslně řešené větrání s odtokovým žlábkem pro kondenzovanou vodu).
Vedle schodišťové haly je umístěna koupelna s posuvnými dveřmi, obložená růžovým mramorem s původním vybavením – vanou, vodovodní armaturou včetně kohoutků a dokonce i s originálním masážním koutem.
Dál je ve vile umístěna kuchyně s původním kachlovým sporákem a vestavěnými skříňkami (kredencí). Na kuchyň byla napojena velká jídelna s originální nábytkovou sestavou, kam bylo zabudováno i podávací okénko z kuchyně. V pracovně se zachovala dekorativně pojednaná svítidla.
Vilu měl podle pamětníků stavět švýcarský architekt. Poté, co v roce 1959 vzniklo v Abertamech Lesnické odborné učiliště, bylo do vily umístěno jeho ředitelství. Díky vynikající úpravě vnitřní dispozice a množství unikátně zachovaných architektonických i umělecko-řemeslných prvků je zmiňovaný dům čp. 286 v Abertamech hodnotným objektem, který na území Karlovarského kraje prakticky nemá obdoby.