Článek
Architekt Stanislav Fiala absolvoval České vysoké učení technické a Ateliér architektury na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho projekty vznikaly v architektonickém studiu D3A, kde dříve působil.
Podle Fialových návrhů byla v minimalistickém duchu realizována řada staveb, například továrna a sídlo firmy Sipral v Praze 10 nebo Golfclub Čertovo břemeno v jihočeské Alenině Lhotě.
Architekt dnes pracuje v ateliéru Fiala + Němec. V roce 2019 získal prestižní titul Architekt roku. Projekt vily v Nebušicích vznikl za spolupráce inženýrů Víta Mlázovského a Jiřího Václavů, spoluautorkou interiérů se stala architektka Daniela Polubědovová.
Vila je dvoupodlažní stavbou se zapuštěným přízemím. Od vstupu prochází hlavní, průhledná komunikační osa přes zádveří až do haly, odkud vedou dveře do všech prostor v přízemí. Tvoří je pracovna-kancelář, dílna, kotelna s prádelnou, tělocvična a sauna s hygienickým zázemím.
Halu lemují po pravé straně komory, po levé se táhne střední nosná zeď z pohledového zdiva. Podél ní vede schodiště do prvního patra, kde se rozkládá hlavní obytný prostor, oddělený od zahrady velkoplošně prosklenou stěnou.
Posuvné díly této stěny a velký přesah střechy umožňují, aby za dobrého počasí dům vytvořil se zahradou jeden celek.
K západní straně vily přiléhá dlouhá, asi dva a půl metru široká terasa. Podél schodiště se za skleněnými stěnami nachází uzavřená kuchyně, která se ale dá propojit s jídelnou a obývacím pokojem.
V jídelně stojí krb, jenž pokračuje za skleněnou západní stěnou jako krb venkovní. Za střední nosnou zdí je přístupná řada pěti ložnic. Všechny mají vlastní hygienické zázemí a šatnu. Z ložnic se dá vyjít přímo na zahradu. Na západní a východní straně je dům zasypaný.
Do přízemních místností přichází světlo jen z jihu a severu, do nitra domu navíc střešním světlíkem nad schodištěm. Rovná střecha má rostlinnou pokrývku.
Vila byla projektována nejen jako „pokus poskládat z jednoduchých a levných materiálů mnohovrstevnatou a šťavnatou stavbu“, což jsou slova Stanislava Fialy, ale i tak, aby uspokojila potřeby stavebníkovy rodiny, tedy rodičů a tří dospělých dětí.
První patro nabízí obyvatelům klasicky uzavřené soukromí, ale obsahuje i velký společný prostor. Přízemí bylo uzpůsobeno podnikatelské činnosti.
Může se vám hodit na Firmy.cz: