Článek
Bývalý kuchyňský dům z roku 1851 přestavěl architekt na vlastní náklady na malou obytnou vilku pro svého přítele a nového správce lázní Cyrila Holubyho. Úpravy navrhl ve svém brněnském ateliéru.
Stavba se nachází na úbočí nad lázeňským náměstím v Luhačovicích. Přízemní domek na lesnatém svahu architekt doplnil novým roubeným polopatrem, zděná část byla od roubené oddělena pásem z hrubých cihel.
Díky tomu v přízemí vznikl byt o třech pokojích s kuchyní a v prvním patře čtyři pokoje pro lázeňské hosty. Malebnou siluetu docílil připojením pavláček, štíty a vížkou nad schodištěm.
V sezóně byly ve vile ubytovány osobnosti československého kulturního života. Majitel vily Cyril Holuby ostatně pocházel z evangelické rodiny předních slovenských buditelů. Pro svůj původ a vlastenecké cítění musel odejít studovat do Prahy. Před dokončením lékařské fakulty přišel do Brna.
Holuby spolu se svými přáteli - Františkem Veselým a Dušanem Jurkovičem - stáli na počátku budování lázní Luhačovice. Správcem lázní byl do roku 1918, kdy se rozhodl pro odchod na Slovensko.
Snažil se využít získaných znalostí z Luhačovic jako ředitel lázní v Tatranské Lomnici. Za nevyjasněných okolností zemřel o rok později v Tatrách. Dušan Jurkovič (1868–1947), architekt a zároveň investor přestavby kuchyňského domu na Chaloupku, byl první výraznou osobností architektury v Luhačovicích.
Dokázal s minimálními prostředky během pouhých dvou let pozoruhodně zkultivovat lázeňské prostředí.
Interiéry byly zařízeny replikami původního nábytku
Rekonstrukce Chaloupky nově založenou akciovou společností Lázně Luhačovice proběhla v roce 1996. Interiéry byly zařízeny replikami původního vybavení, navrženého Jurkovičem a uloženého v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Vila slouží jako lázeňské ubytovací zařízení. Je kulturní památkou.