Článek
Vila sklářského magnáta Josefa Riedla mladšího stojí nedaleko centra Desné na pozemku, na kterém byly původně vodoléčebné lázně. Architektonický návrh byl údajně vypracován v ateliéru Krajinské stavební společnosti v Lublani, vlastní projekt zpracoval jablonecký architekt Arwed Thamerus a stavbu provedl stavitel Stefan Umann.

Interiér vily měl historizujícího ducha.
Jde o budovu s hodně členitým půdorysem, která má polozapuštěný suterén a tři nadzemní podlaží. Třetí podlaží je začleněno do vysoké členité střechy kryté břidlicí.
Vilu krášlí vikýře i různé výstupky
Vstupní stranu vily zvýrazňuje věžička. Věžovité zakončení oplechovanými nástavci má i řada různě velikých vikýřů, štítů a výstupků. Z původní kovové koruny se na střeše dochovala pouze část.

Fasáda stavby je hodně členitá a vila tak působí hodně honosně.
V zajímavém kontrastu proti bílé fasádě a tmavým kamenným prvkům jsou hrázděné štíty s přiznaným trámovím s výplněmi z ostře pálených cihel.
Riedlovi byli hodně bohatí, což se projevilo i na vnitřním vybavení vily. Stropy byly výrazně zdobené. Nešetřilo se na dřevěném obložení, ani na těžkém vyřezávaném nábytku. Interiér vily zařizovala pražská firma architekta Jindřicha Röhrse.

Nábytkové kusy byly vyrobeny z kvalitních dřev.
Nezbytnými doplňky interiérů byly lovecké trofeje. Riedlovský nábytek byl v poválečném období rozdělen, zachovalo se v podstatě jen to, co bylo pevně spojeno se stavbou. Syn Josefa Riedla mladšího, Walter, který se hodně angažoval v nacistickém hnutí, musel i s rodinou po roce 1945 vilu opustit.
Budova byla poté využívána k různým účelům. Dnes patří městu Desná v Jizerských horách. Je v ní mateřská škola a kulturní středisko s knihovnou a malým muzeem. Vila je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.