Článek
Od konce roku 1928 byl Janák iniciátorem, organizátorem a také autorem regulačního plánu náročného projektu Osada Baba. Dodnes Baba stojí za návštěvu řady rezidenčních moderních vil.
Původní nápad typové výstavby na Babě prošel z různých důvodů řadou změn. Většina domů, včetně Janákova, nebyla v době zahájení výstavy ještě dokončena.
Janákova vila stojí v oblíbené spodní a první řadě kolonie s nerušeným výhledem na Prahu. Architekt vypracoval tři varianty vily. Stavba pak vznikla na základě té úplně nejskromnější verze.
Slavný architekt Pavel Janák v architektuře hledal své místo, bavily ho geometrické kubistické tvary a později i čistě funkční funkcionalistický styl. V něm vznikla i jeho vlastní vila.
Architekt vilu navrhl jako čistou bílou budovu s odsazeným horním patrem otevřeným na terasu, která byla členěna jen okenními a dveřními otvory a plochou stříškou, kryjící přístup do zahrady.
Architekt nastolil trend: obývací pokoj, kuchyň a jídelnu nedělil
V interiéru má vila stupňovitě odlišené prostory podle jejich funkčnosti. Spojovacím prvkem interiéru se stalo centrální točité schodiště. V suterénu byly původně provozní místnosti domu a garáž.
V přízemí s přímým vstupem na zahradní terasu nechyběl nedělený prostor obývacího pokoje, jídelna a malá kuchyň. V prvním patře pak měl Janák ložnice, na severní straně byla šatna a koupelna.
Při posledních úpravách domu byla zjištěna řada technických nedostatků a nedodělaných detailů, které architekt ve svém domě překvapivě nechal.
Šlo o chybějící zábradlí na schodišti i odkryté rozvody kanalizace a vody, které bránily vysazení oken a podobně. Vdova po Pavlu Janákovi dům prodala roku 1963. V letech 1996 až 1998 prošel celkovou rekonstrukcí podle projektu architekta Daniela Špičky.