Článek
Když se Otto Adam rozhodl pro výstavbu nového rodinného sídla, žil v Jihlavě již přes dvacet let. Do města přišel z německého Frankenbergu na místo ředitele pletařské firmy.
Roku 1910 se spojil se svým švagrem Louisem Seidnerem, aby spolu založili firmu na pletené zboží Otto Adam & Louis Seidner. Podnik úspěšně prosperoval a překonal i hospodářskou krizi ve třicátých letech. Adam si proto nechal postavit vilu od moderně orientovaného architekta Walthera Sobotky.
Vila zůstala jedinou stavbou, kterou na našem území realizoval, a v Jihlavě představovala první projev protofunkcionalistických tendencí - objektivních užitných forem nezávislých na lidském vkusu.
Sobotka se inspiroval nápaditým prostorovým plánem slavného Adolfa Loose. Stavba má rozdílné výškové úrovně podlah a stropů. I zvenku svojí hladkou fasádou prozrazuje vliv Loosovy stylově čistě laděné architektury.
Pro vnitřní vybavení doporučil architekt jihlavským klientům kvalitní materiály a osvědčené značky.
Později navrhl Sobotka pro téhož stavebníka na zahradě ještě dům s bytem a garáží pro domovníka.
Domy na Vrchlického ulici po celou válku zabíralo gestapo. Později po znárodnění užívalo vilu SNB a od roku 1960 mateřská škola.