Článek
Mezi brněnskými stavbami je Kubova vila nezaměnitelná, přestože její tvůrci uplatnili obecné zásady funkcionalismu - ovšem vedle toho také řadu detailů charakteristických pro jejich rodinné a nájemné domy, na které se především zaměřovali.
Vila, umístěná ve svažitém terénu rozlehlé zahrady, upoutá příchozího svojí otevřeností vůči okolí, danou velkými okny, schodišti, terasami a balkóny, dále výrazně předsazenou korunní římsou a nejvíc organickými formami samonosného schodiště, které vede z terasy nad garážemi do patra.
Podobný je také prvek zimní zahrady v prvním patře, přičemž vstup na schodišti v přízemí připomíná „gotický“ lomený oblouk. Pro pozdní třicátá léta byla typická i kombinace hladkých bílých omítek s obkladačkami tlumeně cihlové barvy v suterénu a přízemí.
Ve třech obytných podlažích bylo šest prostorných pokojů, orientovaných k východnímu uličnímu průčelí a k jižní přístupové straně, kam se obracela v prvním patře velká hala a předstupující skleněná krytá terasa, nesoucí balkón horního patra.
Obytné prostory byly odděleny od schodiště a příslušenství v západní a zčásti severní části dispozice. Pokoj v severovýchodním koutě přízemí tvořil spolu s přilehlou kuchyní, předsíní, spíží a WC samostatný jednopokojový byt s vlastním vchodem zvenku.
Komfortnímu bydlení byla vyhrazena dvě patra, nábytek vyrobily UP závody podle návrhu autorů. Dvě garáže, sklepy, komora, mandlovna, prádelna, kotelna a rozvodna ústředního topení, sklad paliva a úkryt v suterénu svědčily o vysoké technické a provozní úrovni.
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.