Článek
Autor vily - Gustav Sachers byl absolventem bavorské Akademie výtvarných umění a majitelem jedné z největších libereckých stavebních firem. Jeho dílo rozhodně stojí za pozornost.
Součástí vily se stal klasicistní dům
Ke stavbě honosné vily byl vybrán pozemek situovaný jihovýchodně od městského centra v bezprostřední blízkosti libereckého zámku. Na parcele plánované výstavby se v té době už nacházel klasicistní obytný dvoupodlažní dům. Tento objekt nebyl demolován, ale naopak se stal jádrem centrální části vily. K němu byla přistavěna třípodlažní křídla.

Vila na dobovém snímku.
Vzniklé arkádové čtvercové nádvoří s řadou oblouků uzavírala na severní straně přízemní salla terrena (hala otevřená do zahrady), která přímo navazovala na rozlehlý park.

Areál vily je velmi rozsáhlý a nechybí v něm schodišťová rampa se zděnou pergolou aj.
Hlavním vstupem se vcházelo do haly, na kterou navazovalo schodiště prosvětlené shora světlíkem. V přízemí jižního křídla byl pánský pokoj, knihovna a hostinský pokoj. V ostatních křídlech byly provozní místnosti domu, jako kuchyně, prádelna, pokoj pro služky a samostatný byt zahradníka. Do západního křídla patra byly umístěny společenské místnosti.
Ve vile nechyběl kuřácký, biliárový a hráčský pokoj
V západním křídle byla jídelna, dva salony, hudební pokoj, pokoj pánský, s kterým sousedily pokoje kuřácký, biliárový a hráčský. V severním křídle byly umístěny další obytné místnosti. Východní křídlo patřilo k soukromé části domu s ložnicemi a sociálním zázemím.

Architektura stavby je inspirována italskými vilami.
Rozlehlý areál tvoří jednotně koncipovaný celek skládající se ze samotné vily, zahradnického domku, kočárovny, konírny, zahrady, dvou teras se zábradlím, altánu, bazénu s hlavou Neptuna, který byl součástí schodišťové rampy se zděnou pergolou a ohradní zdi.

Zahradu udržoval zahradník, který ve vile také bydlel.
Liebiegova vila je hodnotným příkladem reprezentativní historizující architektury poslední třetiny 19. století. Pro své rozměry i uspořádání se pro toto továrnické sídlo, odrážející bohatství i vkus stavebníka, v lidovém povědomí ustálil název Liebiegův palác.

Autor vily Gustav Sachers
Vila Johanna Liebiega ml. je památkou zapsanou v rejstříku Ústředního seznamu kulturních památek České republiky.