Článek
Koncem 19. století se Světce nedaleko Tachova začaly přeměňovat na oblíbenou rezidenční čtvrť a postupně se v nich rozvíjela luxusní zástavba určená tachovským společenským elitám.
Stavebníkem zmíněné vily byl vrchní lesní kontrolor windischgrätzského panství Johann Helm společně se svou manželkou Magdalenou. Vypracování plánů i samotnou stavbu svěřili činorodému tachovskému staviteli přelomu 19. a 20. století Josefu Erlerovi.
Novostavba vily ve Světcích byla dokončena v červenci 1898 a manželé Helmovi se mohli nastěhovat. Část vily pronajímali. O domácnost pečovaly služebná Anna Schneiderová a kuchařka Magdalena Windischová.
Po první světové válce byla část vily pronajata tachovskému notáři Hugo Kirschovi, který objekt začátkem roku 1922 koupil a během následujících deseti let nechal přestavět.
Vila připomíná malý zámeček a je patrová. Historizující symetrické řešení hlavní strany bylo umocněno v návrhu poměrně rozlehlým pozemkem.
Co s vilou bylo během druhé světové války a těsně po ní, se neví. K oficiálnímu převodu celé nemovitosti došlo až v roce 1957, kdy objekt získala Krajská správa lesů Plzeň.
Od poloviny osmdesátých let 20. století je vila ve vlastnictví učňovské školy ve Světcích.