Článek
V budějovické oblasti nejdřív vznikla vila Oliviera hraběte Lamezan-Salins, jednoho ze spolumajitelů podniku L. Hardtmuth. Deset let po jejím vzniku pak začalo v jejím sousedství vyrůstat sídlo dalšího ze spolumajitelů podniku. Vybudoval ho Franz von Hardtmuth a jeho manželka Anna, rozená von Rostoczil.
Není jisté, kdo je autorem vily. Zdá se, že autorem projektu vily je pravděpodobně vídeňský architekt Arnold Goldberger, který na přelomu prvního a druhého desetiletí 20. století projektoval právě pro firmu L. Hardtmuth dělnickou kolonii.
Stavba dokonale připomíná šlechtické sídlo první poloviny 18. století. Hlavní strana vily směřující do hlavní třídy je osově souměrná. Pod hlavní římsou má fasáda znak Hardtmuthů a Rostoczilů a připomíná tak šlechtický původ stavebníků.
Ústřední prostor tvoří patrová anglická hala s ochozem v patře, která spojuje reprezentativní místnosti v přízemí se soukromými prostory v horním podlaží. Podoba interiérů přízemí se plně podřizuje reprezentační funkci. Hlavně v přízemí se dochovalo hodně z původní výzdoby.
Barokizující mramorové krby, tapety, dřevěná obložení stěn, to všechno dovoluje udělat si alespoň menší představu o bytové kultuře nejvyšších vrstev společnosti na konci rakousko-uherské monarchie.