Článek
Dříve jste bydleli ve Zlíně?
Rudolf: Ano, v třípokojovém bytě. Dlouho jsme v okolí hledali vhodné stavení, kde bychom trávili víkendy s dětmi.
Vybrali jste si překrásné místo s úžasným výhledem do krajiny.
Jarmila: Náhodou se naskytla příležitost ke koupi. Nejdříve jsme chalupu užívali jen o víkendech a k rekreačním účelům, ale postupem času jsme začali uvažovat o trvalém bydlení. Byt ve městě jsme nakonec přenechali dceři.
Rudolf: Od roku 1986 jsme chalupu postupně zvelebovali. Jakmile padlo rozhodnutí o přestěhování, byla nezbytná rekonstrukce, musely se předělat rozvody i podlahy. A tehdy se manželka seznámila s architektem Frankem.
Jarmila: Doporučila mi ho moje známá. Než jsme se potkali, vůbec jsme nepočítali s tím, že bychom v úpravách domu zašli tak daleko.
Renovovali jste i exteriér domu?
Rudolf: Ano, ale to už bylo dříve. Okna, fasáda a střecha nebyly součástí této rekonstrukce. V průběhu nových úprav domu se zjistilo, že je na každém konci jinak široký. Půdorys nevytvářel pravidelný obdélník, a proto ho bylo třeba nově konstrukčně upravit. Výrazně se změnila i dispozice.
Zpočátku jsem nedokázal oželet ztrátu kachlových kamen, která jsme si před lety postavili. Když jsem ale uviděl návrh interiéru, pochopil jsem, že nemá cenu trvat na něčem, co by bylo poměrně náročné začlenit do jeho nové podoby.
Dnes jsme moc rádi, že jsme je zbourali a respektovali ideový návrh architekta. Tento krb je moderní, daleko výkonnější a šetří nám peníze za plyn. Dokáže vytopit celý dům. Samozřejmě ale využíváme i ústřední plynové topení. Dům nemá sklep, a proto jsme kotel umístili na půdu.
Měli jste nějaká specifická přání?
Jarmila: Přáli jsme si velký jídelní stůl, kolem kterého se pohodlně usadí naše velká rodina, a pak krb.
Rudolf: A jinak už jen nějaké drobnosti. Chtěl jsem místo pro obraz, který malovala moje maminka, když jí bylo dvaadvacet let. Byla výtvarnicí u Bati. Nakreslila rodnou obec mého otce. Jinak jsme ale panu architektovi ponechali volné ruce. Ve výsledku jsme se nijak od jeho návrhu neodklonili. Osobně jsem si spolupráci užíval spíš jako interakci v detailech. Například v koupelně jsme kvůli snazší údržbě dali přednost žulové desce před dřevěnou.
Jarmila: Slučovali jsme dvě domácnosti, a proto jsme se museli mnoha věcí zbavit. To mě ale netrápilo. Když něco vyhodím, zapomenu na to. Potřebovali jsme vhodné místo pro starožitné hodiny, které manžel dostal od dětí k padesátinám. Našly místo v chodbě.
Nový interiér už nějakou chvíli obýváte. Jak jste spokojeni?
Rudolf: Moc si užívám kuchyň. Rád vařím, v neděli dopoledne u vaření sleduji televizi. Relaxuji tak. Oceňuji spotřebiče – dříve jsme vařili na plynu, dnes máme indukci. Také krb, a když přijedou děti i s vnoučaty, tak velký stůl.
Nechybí vám vana?
Jarmila: Ne! Vždy jsem se raději sprchovala. Jsem ráda, že z koupelny zmizela pračka. Spolu se sušičkou jsou nyní umístěny v technické místnosti. Sušičku si hlavně v zimě nemohu vynachválit. Původně jsme si přáli bidet. Nikam se nevešel, a tak jsme si pořídili toaletu s automatickou sprškou.
Rudolf: S potěšením si užíváme prostorný sprchový kout s posuvnými dveřmi, kde je uvnitř proti zvyklostem prakticky umístěn otopný žebřík. Bydlení teď máme opravdu úžasné. Vždy se domů těšíme.
Jarmila: Jsem spokojená, že se náš domov tak výrazně změnil. Dříve to byla chalupa, kam jsme odvezli vše, co se nám nehodilo v bytě. Nyní žijeme v nepříliš velkém, ale krásném a vzdušném prostoru.
Slovo architekta: Ing. arch. Martin Frank |
---|
Dispozici interiéru výrazně ovlivnila existence komínů. Protože jsme ve společenské zóně potřebovali krb, komín uprostřed ji rozdělil. Propojení místnosti však zůstalo dostatečně otevřené, víc oddělilo jen kuchyňskou část. Koncepční řešení i výraz interiéru jsou víceméně konzervativně klasické, aby v drobném měřítku domku nepůsobily příliš minimalisticky. Police tvoří rastr, svítidla mají detail, převládají teplé materiály. Protože místnosti nejsou velké, uplatnění našly světlé barvy a výraznější struktury materiálů. Černá barva je použita pouze jako akcent. Integrací vestavného nábytku se podařilo skrýt mnoho nerovností. Příjemný výraz ložnice dotvářejí uklidňující barevné tóny textilií – lněné povlečení, další vlněné doplňky a hovězí kožešina. |
Lenka Saulichová, www.modernibyt.cz
Napište nám
Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?
Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.